Přeskočit na obsah

Česko potřebuje lepší prevenci a změnu koncepce léčby cukrovky

Česko potřebuje lepší prevenci a změnu koncepce léčby cukrovky. Svou roli v tom musí sehrát zdravotníci, zdravotní pojišťovny, odborné společnosti i sami pacienti. Shodovali se na tom účastníci veřejného slyšení Senátu, které si dalo za cíl přispět k vytvoření programů preventivní péče, k jejichž přijetí vyzvaly své členské státy OSN a Evropský parlament.

"Ministerstvo (zdravotnictví) nemá ani odbornou kapacitu k tomu, aby samo tyto dokumenty tvořilo," uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová. Úlohou ministerstva je podle ní koordinovat jednotlivá opatření odborných společností, pojišťoven a zdravotníků. Pojišťovny musí být tím, kdo bude motivovat pacienty formou bonusů k preventivním opatřením a prohlídkám, řekla Hellerová. Zdravotníci by podle ní měli také vyhledávat rizikové pacienty a dbát na komplexnost poskytovaných služeb a doporučené léčebné standardy, na kterých by se měly podílet pojišťovny a odborné společnosti.

"Pacient musí být informován, musí mít i motivaci k tomu, aby si sám informace sháněl, musí sám chtít a být motivován k tomu, aby se účastnil preventivních prohlídek a aby rozhodoval a mohl rozhodovat o tom, jaké služby mu budou poskytnuty," uvedla náměstkyně. Až třem čtvrtinám případů diabetu by se dalo zabránit prevencí, zejména životosprávou, uvedla mimo jiné předsedkyně senátního zdravotního výboru Alena Palečková.

Výkonný ředitel Svazu pojišťoven ČR Jaromír Gajdáček podpořil možnost individuálních zdravotních pojistných plánů a vytvoření národního programu prevence.

V ČR v současné době je 750.000 diabetiků, ale předpokládá se, že zhruba 300.000 lidí o této své nemoci vůbec neví, uvedl tajemník Diabetologické asociace ČR Jan Engel. Stát nyní odhadem vynakládá na léčbu diabetu a jeho komplikací odhadem přes 20 miliard korun. Každoročně se počet diabetiků zvyšuje o 50.000 lidí, podotkl Engel. Pokud se podle něj tento trend nezmění, za 20 let bude mít v ČR cukrovku přes 1,2 milionu lidí a náklady na léčbu přesáhnou 60 miliard korun. Ze 6,5 milionu klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) tvoří diabetici asi půl milionu pojištěnců. Za průměrného pojištěnce zaplatila VZP loni 17.332 korun, za diabetika léčeného inzulínem v průměru 62.462 korun, uvedl ředitel pro strategii a rozvoj VZP Pavel Vepřek.

Výskyt diabetu stoupá na celém světě. V EU postihuje tato nemoc 25 milionů obyvatel. Podle europoslance Milana Cabrnocha jsou náklady na jednoho diabetika dvakrát vyšší než průměrné náklady na zdravotní péči na jednu osobu. Pokud evropské státy nepřijmou potřebná opatření, hrozí, že "až 13 procent rozpočtu bude v roce 2025 vydáváno pouze na léčbu diabetu", varoval europoslanec.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…