Přeskočit na obsah

Česko bude ve Štrasburku čelit stížnosti kvůli domácím porodům

Lékaři a ministerstvo zdravotnictví odmítají plánované porody doma jako extrémně rizikové pro matku i dítě.

Není příliš pravděpodobné, že soud ve věci rozhodne bezprostředně po slyšení.

Podle aktivistek, které domácí porody hájí, se ženy v českých porodnicích cítí být manipulovány. Personál prý nedbá na jejich pocity, vnucuje jim léky na bolest a klystýr, stoupá počet císařských řezů.

Naopak třeba předseda České gynekologické a porodnické společnosti a ředitel vyhlášené pražské porodnice v Podolí Jaroslav Feyereisl je toho názoru, že pár militantních porodních asistentek zneužívá ženy k nátlaku na to, aby zdravotní pojišťovny začaly tuto péči platit.

Stížností dvou Češek, které chtěly rodit s porodní asistentkou doma, ale nemohly právo na volbu místa porodu naplnit, se má v úterý zabývat Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

"Pokud ženy argumentují právem rozhodovat o svém životě, měly by pomyslet i na právo dítěte, které má stejná práva a určitě vůli, aby se narodilo do bezpečného prostředí a bez rizika ohrožení na zdraví nebo i životě," řekl předseda České gynekologické a porodnické společnosti a ředitel vyhlášené pražské porodnice v Podolí Jaroslav Feyereisl. V české delegaci předloží argumenty proti plánovaným domácím porodům.

Evropský soud už v podobném sporu v roce 2010 odsoudil praxi v Maďarsku, kde byly porodní asistentky rovněž odrazovány od poskytování péče v domácnosti rodiček.

Podle Petry Sovové z Hnutí za aktivní mateřství by ženy měly mít možnost rodit doma, a pokud se rozhodnou pro porodnici, měl by personál přihlížet k jejich přání. Při porodu by je měla provázet porodní asistentka, která o ně pečovala v těhotenství.

Zákon porod doma nezakazuje, porodní asistentce ale zdravotní pojišťovna za porod doma nezaplatí. Porodní asistentky spočítaly, že kdyby jim pojišťovny platily za vedení porodu, uspoří ročně stamiliony z peněz veřejného pojištění. Nejde jen o porody doma, ale i o porody v porodnici, kde jsou peníze vázány na dohled lékaře.

V České republice už soud jednou rozhodl, že nemocnice musí ženě zajistit porodní asistentku i u porodu doma. Nemocnice odmítla vyslat asistentku s vysvětlením, že pro vedení porodu jsou přesně dané podmínky vybavení pracoviště, což domácí prostředí nesplňuje. Navíc by odvoláním asistentky na mnoho hodin mimo nemocnici omezila práva na odbornou pomoc při porodu těch žen, které v té době v porodnici rodí.

Lékaři mluví o zbytečných úmrtích dětí narozených doma, ročně se mimo zdravotnické zařízení rodí čtyři děti mrtvé. Podle zastánkyň domácích porodů jsou však informace o nebezpečí domácích porodů mýtem.

Aktivistky oponují, že děti umírají i v porodnici. Podle nich zemře v souvislosti s porodem v ČR přes 500 dětí. "Většina je extrémně nezralých, ale jsou i zprávy o pochybení zdravotníků. Ještě jsme se ale v této souvislosti nesetkali s tvrzením, že by snad byl pro děti nebezpečný porod v porodnici," řekla Sovová.

Ústavní soud v minulých dnech zrušil kvůli pochybnostem o vině rozsudek nad prezidentkou Unie porodních asistentek Ivanou Königsmarkovou. Dítě narozené při domácím porodu, který vedla, později zemřelo. Podle soudu to neznamená, že se nedopustila žádných pochybení, případ se šetří znovu.

V tuzemsku podle statistik porodů mimo porodnici přibývá. V roce 1990 se ze 200 dětí narozených mimo porodnici narodilo cíleně doma 19. V roce 2009 se mimo porodnice narodilo 400 dětí, z nich 150 doma s porodní asistentkou. Porodníci i aktivistky se shodují v tom, že v ČR porod doma zvolí nanejvýš dvě procenta žen, valná většina dá přednost porodnici nebo porodnímu domu.

Feyereisl doplnil, že podobné je to ve valné většině zemí Evropské unie. Porody doma jsou častější jen ve Velké Británii a Nizozemsku, což má historické kořeny. Feyereisl je přesvědčen, že pokud se srovná úroveň péče v gynekologii a porodnictví v ČR s ostatními zeměmi EU, má ČR právo mít všechny možnosti k tomu, aby matka a dítě měly k dispozici co nejbezpečnější porod i nadále. ČR by se podle něj neměla nechat donutit k něčemu, co by péči zhoršilo.

Porody doma jsou v ČR podobně jako ve většině zemí Evropské unie okrajovou záležitostí, za rok je ze 100.000 porodů jen asi 400 mimo porodnici a z nich většina proto, že rodička nestihla do porodnice dojet.

Naďa Myslivcová

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…