Česko bude dál pomáhat nemocným dětem z konfliktních oblastí
Česká republika bude pokračovat v programu Medevac, který pomáhá nemocným dětem ze zemí postižených válkami nebo tam, kde je jinak odborná péče nedostupná. Návrh ministerstva vnitra dnes schválila vláda. Loni na program uvolnila pět milionů korun.
V období let 1993 až 2007 se v ČR léčilo celkem 114 pacientů, většinou dětí. Nejvíce jich bylo z Iráku (42), Kosova (40), a Bosny a Hercegoviny (17). Nejčastěji se jednalo o děti s válečnými zraněními, s vrozenými srdečními vadami nebo vadami obličeje a s postižením pohybového aparátu způsobených zraněními při zemětřeseních.
Stejně jako nyní by se i v budoucnu měla pomoc v prvé řadě týkat oblasti, ve kterých působí nebo budou působit zahraniční mise české armády. Výběr dalších lokalit, které by přišly v úvahu, bude podléhat analýze a rozhodnutí ministerstva vnitra.
Léčbu pacientů platí vnitro na základě pokynů ministerstva zdravotnictví, které vybírá vhodná zdravotnického zařízení. Dopravu dětí i jejich doprovodu pak zajišťuje ministerstvo obrany. Vojáci totiž využívá volnou kapacitu, kterou mají ve svých letadlech při zásobování zahraničních misí české armády.
Naposledy přiletělo do Prahy šest afghánských pacientů na začátku dubna. O čtyři malé děti s vrozenými srdečními vadami se postarají lékaři v Dětském kardiocentru Fakultní nemocnice v Motole. Ortopedické zákroky ve Fakultní nemocnici Na Bulovce a v Ústřední vojenské nemocnici pak čekají jedenáctiletého chlapce a devětatřicetiletého muže.
Zdroj: ČTK