Přeskočit na obsah

České zdravotnické výrobky tisíce kilometrů daleko

Gabon, Ghana, Laos, Kolumbie, Papua‑Nová Guinea, tam všude můžete narazit v nemocnicích nebo poliklinikách na vybavení od českých firem. Projekty exportu do těchto zemí podpořila státní úvěrová pojišťovna EGAP a české firmy na nich mají většinový podíl.

V Ghaně stavěly české firmy deset poliklinik na klíč v hodnotě přes 20 milionů eur. Polikliniky mají zlepšit přístup místním ke zdravotním službám, aby nemuseli i za běžnými zdravotními službami do centrální nemocnice. Tím účast českých firem v této zemi neskončila, v současnosti v Ghaně ještě stavějí vojenskou nemocnici.

Dalším příkladem je výstavba diagnostického a chirurgického centra nemocnice Goroka v Papuy‑Nové Guineji. České firmy s partnery z Rakouska a dalších zemí tu loni v září slavnostně otevřely projekt financovaný úvěrem se zárukou EGAP ve výši 55 milionů eur. Aktivity českých firem v papuánském zdravotnictví pokračují. Získaly totiž další kontrakt. V současnosti tak provádějí opět s pojištěním EGAP na severozápadě Papui‑Nové Guineje přestavbu nemocnice Boram. Zakázka má hodnotu 48 milionů eur.

Úspěšně byl dokončen také projekt dostavby a modernizace nemocnice ve Vientiane, hlavním městě Laosu. Jednalo se o státní nemocnici, kde se kapacita ze 150 lůžek zvyšovala o dalších 120 lůžek. EGAP tu pojistil dodávky za 110 milionů eur.

„Celkově EGAP pojistil export nemocnic, poliklinik a zdravotnických zařízení za více než 15 miliard korun,“ říká Michaela Lagronová, mluvčí EGAP. Zdravotnictví se stalo jedním z významných odvětví, která EGAP podporuje.

Klíčová pro získání zakázky často je spolupráce více firem, které nabídnou komplexní celek na klíč pod vedením jednoho hlavního dodavatele. Na jedné stavbě nemocnice nebo polikliniky se uplatní dvacet i více českých firem. Jako hlavní manažer projektů působil zatím převážně Vamed Health Projects CZ, česká dceřiná společnost rakouského Vamed a tahoun exportu tohoto druhu. Nebo také BLOCK, a. s., mezinárodní skupina se sídlem ve Valašském Meziříčí.

Vybavení dodávali například výrobce rozvodů medicinálních plynů MZ Liberec, výrobce rehabilitační techniky Audy, společnost Klaro, která se specializuje na zdravotnické a manipulační vozíky a skříně, firma BMT Medical Technology zaměřená na sterilizátory a sušáky, výrobce nemocničních lůžek Linet nebo PROMA REHA. „Vedle výstavby nemocnic EGAP také podpořil dodávky traumatologických implantátů a instrumentárií společnosti Medin do Kolumbie a Alžírska,“ uvádí Lagronová.

Pro české výrobce zdravotnické techniky je export velmi důležitý. Podle výkonné ředitelky Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků Ing. Jany Vykoukalové exportují téměř všichni členové této asociace. „Minimálně 60–70 procent obratu našich členů jde na export,“ říká Vykoukalová. Úspěšnému výrobci z Česka podle ní nezbývá než hledat pro své výrobky odběratele i v jiných zemích, protože český trh je jednoduše malý. Exportovat do rozvojových zemí se české společnosti teprve učí, a to i díky podpoře státu.



Export do rozvojových zemí roste

Rizikové země nejsou pochopitelně jejich hlavním odbytištěm. Tradičně silný je vývoz do postsovětských zemí. Například BMT Medical Technology má dceřiné firmy na Ukrajině, v Rusku, v Německu, ve Španělsku, v USA. Certifikáty získala pro prodej v různých zemích v Asii, Africe, Jižní Americe, USA i Číně.

Nicméně právě rozvojové trhy mohou být i přes všechna rizika zajímavé jako nové exportní regiony, kde je dosavadní úroveň zdravotnictví poměrně nízká a poptávka po vybavení pro zdravotnictví může růst. V posledních letech získal podle Vykoukalové export zdravotnických výrobků do rozvojových zemí větší podporu státu a roste. Dá se předpokládat, že poroste dál.

Aby byly zdravotnické firmy v exportu do rozvojových zemí úspěšné, musí jít rivalita stranou. Podpora státu se zaměřuje na takzvané sektorové platformy. Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků získala dotaci od České rozvojové agentury na vybudování platformy výrobců zdravotnických prostředků. „O zapojení do platformy je ze strany členů asociace velký zájem. Projekt by tak měl být vstupní branou na rozvojové trhy a také pro zapojení do zahraničních tendrů pro rozvojový svět,“ uvedla Vykoukalová. Asociace vytváří produktový katalog zdravotnických výrobců, který budou moci používat české ambasády.

Podle Lagronové z EGAP mají čeští výrobci zdravotnických technologií a zařízení ve světě dobré jméno. „Málo rozvinuté země jsou často specifické nízkou úrovní zdravotního systému a zastaralým a nepříliš kvalitním lékařským vybavením. Většina velkých projektů výstavby či modernizací nemocnic proběhla s garancí vlády daného státu, což dokazuje, že projekty mají pro tamní společnost a vládu vysokou prioritu. Vysoce moderní a kvalitní zdravotnické vybavení, které jsou čeští exportéři schopni dodávat, tak napomáhá zvyšovat úroveň zdravotního systému a dostupnost lékařské péče pro většinu místních obyvatel,“ uvádí Lagronová.

Kromě státní pojišťovny EGAP podporuje zdravotnický export ekonomická diplomacie, a to nejen do rozvojových oblastí. V loňském roce například proběhla prezentace českých zdravotnických firem v Gruzii, cesty se účastnily Medin, ProSpon, UJP Praha, EGO Zlín, MZ Liberec a ZPT. „Gruzínská zdravotnická zařízení trpí nedostatkem moderního zařízení. To se obzvláště týká státních nemocnic. Ministerstvo práce, zdravotnictví a sociálních věcí Gruzie proto jednotlivé nemocnice podporuje v nových nákupech a této situace se snaží využít i české firmy,“ uvedl tehdy Jiří Preclík z velvyslanectví České republiky v Tbilisi.

Projekty ekonomické diplomacie PROPED, v jejichž rámci ročně proběhne přes deset misí, zase zprostředkovávají zdravotnickým firmám první kontakty s potenciálními partnery. Aktivně tak diplomacie a výrobci rozvíjejí aktuálně například vztahy v Jordánsku. V roce 2017 v rámci projektu PROPED předaly společnosti Linet, Medin a Embitron vojenské nemocnici v Ammánu darem několik svých výrobků. Do Jordánska letos zamíří také česká obchodní delegace, kterou má podpořit i ministr zdravotnictví.



 

Čtěte také

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…