České nemocnice zatím na lékařích z ciziny závislé nejsou
Redakce poslala nemocnicím z různých krajů dotazy, kolik lékařů jim v současnosti chybí a jaké procento z pracujících doktorů tvoří cizinci (slovenské lékaře jsme mezi cizince kvůli minimální jazykové bariéře nepočítali).
Ukazuje se, že nemocnice na lékařích z ciziny zatím závislí nejsou. Většina z nemocnic uvádí jen malé procento zahraničních lékařů – více v rubrice Fórum.
Výrazný nárůst cizinců nepotvrzují ani oficiální statistiky ministerstva zdravotnictví. Ze zemí mimo EU přišlo loni pouze 41 lékařů, nejvíce z Ukrajiny a z Ruska.
A i kdyby se trend nárůstu zahraničních lékařů časem potvrdil, jde o normální zkušenost západních zemí. „Ve Švédsku pracuje přibližně 25 procent lékařů, kteří se narodili v cizině. Trend nárůstu podílu zahraničních lékařů se nadále zvyšuje. Doklad o kompetenci k výkonu lékařského povolání získalo ve Švédsku loni více než 50 procent žadatelů narozených v cizině,“ říká MUDr. Vojtěch Čapek, který ve Švédsku pracuje.
„Na některých pracovištích v odlehlejších regionech pracuje více než 50 procent zahraničních lékařů. Lidé si uvědomují, že bez cizinců se to neobejde. Důvodem je pomalá reakce nabírání mediků na demografickou situaci a prodleva vzhledem k délce lékařského vzdělání,“ poznamenává MUDr. Čapek.
Také Česká lékařská komora registruje, že počty lékařů přicházejících do českého zdravotnictví z mimoevropských zemí jsou v poměru k situaci v okolních zemích zanedbatelné. Jedním z problémů zahraničních lékařů může být ale nedostatečná jazyková vybavenost.„Zejména v akutních situacích je nebezpečné, pokud se lékař nedokáže vyjadřovat plynule v českém jazyce,“ říká po jedné osobní zkušenosti viceprezident komory MUDr. Zdeněk Mrozek. ČLK by proto přivítala, kdyby stát zpřísnil jazykové zkoušky a odborné znalosti lékařů, kteří přicházejí do naší republiky pracovat.
ivb, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz