Přeskočit na obsah

České děti začínají pít alkohol velmi brzy

Česko patří mezi země, kde děti začínají pít alkohol ve velmi nízkém věku. V 11 letech má zkušenost s opilostí zhruba každé desáté dítě, ve 13 letech je to již více než 40 procent, řekl ČTK odborník na léčbu závislostí PhDr. Michal Miovský, Ph.D., z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Postupně se také stírají rozdíly v konzumaci mezi chlapci a dívkami. Problému alkoholu se ve čtvrtek odborníci věnovali na jednodenní konferenci v Praze.
Zatímco v nižších ročnících se k opilosti doznávají spíše chlapci, v sedmé třídě se podle Miovského již poměr vyrovnává. V 16 letech již někdy okusil alkohol bezmála každý, upozorňují odborníci. Podle posledních studií s ním má zkušenost 98,4 procenta šestnáctiletých, pouze 4,3 procenta z nich patří mezi výjimečné konzumenty. Česká mládež v mezinárodních statistikách obsazuje v pití alkoholu jedno z prvních míst v Evropě.
Miovský společně se svými spolupracovníky hodnotil dopady konkrétních preventivních programů v menších skupinách. Ve svém výzkumu vědci porovnávali žáky sedmých tříd z Prahy 6, kteří je absolvovali, s jejich vrstevníky.
Alkohol někdy okusilo přes 90 procent dotazovaných. Pití jedné až dvou sklenic každý den žáci vesměs žáci označovali jako málo až středně rizikové. Za velice rizikové považují pití čtyř a více sklenic denně. Ti, kteří prošli preventivními programy, méně než ostatní preferují lihoviny. Na druhé straně ale více holdují vínu.
Podle Miovského to zřejmě souvisí s podceňováním rizik nápojů s nižším obsahem alkoholu, například vína či piva. Na druhé straně to ale považuje za pozitivní zprávu. "Nižší počet spotřebitelů víceprocentního alkoholu vede z hlediska veřejného zdraví v konečném důsledku k nižšímu výskytu zdravotních rizik," dodal.
Dobrá prevence musí být podle Miovského zaměřena především na změnu v postojích, dělat by se proto měla dlouhodobě a v menších skupinách. "Cokoli, co je krátkodobé, co je masové, patří mezi programy, které jsou málo efektivní," uvedl.
Upozornil však i na to, že stále chybí odborníci na tuto oblast. Počítá s tím, že by se prevenci mohli věnovat někteří ze studentů oboru adiktologie (věda o závislostech), který byl letos otevřen na 1. lékařské fakultě.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…