Přeskočit na obsah

České Budějovice: Miliarda na vylepšení špitálu

Bezmála miliardu korun vložila do své modernizace českobudějovická nemocnice za poslední čtyři roky.

Z této částky vynaložila celkem 783,5 milionu na investice a 200 milionů zaplatila za nutné opravy. Většinu z toho přitom pokryla z vlastních zdrojů. Podíl dotací a darů na financování rozvojových projektů činil pouze dvě procenta.

"Za modernizaci a nákup nových lékařských přístrojů jsme vydali 46 procent z částky určené na investice, dalších 46 procent jsme prostavěli. Necelých osm procent činily investice do informačních technologií a vybavení nemocnice," uvedl ekonom nemocnice Jan Švejda.

Největší jihočeská nemocnice se snaží klást stejný důraz na modernizaci objektů i na zkvalitnění medicínské péče. "Chceme, aby se pacient pohyboval pokud možno v hezkém a přívětivémprostředí, kde mu bude poskytnuta kvalitní odborná péče," zdůraznil generální ředitel nemocnice Břetislav Shon.

V roce 2005 byla nejvýznamnější investiční akcí budějovické nemocnice výstavba pavilonu centrálních laboratoří a jejich vybavení novými přístroji. O rok později přišla na řadu rekonstrukce problémového výměníku tepla a rozvodných teplovodních sítí.

Mezi novými přístroji přibyla mimo jiné nová gama kamera a lineární urychlovač pro onkologii. Jen v tomto roce směřovalo na nákup lékařského vybavení 122 milionů korun.

Roky 2007 a 2008 byly ve znamení zásadní modernizace anesteziologickoresuscitačního oddělení (ARO) s vybudováním nového akutního příjmu v rámci Traumacentra.

Rekonstrukce celého prostoru oddělení ARO a Emergency, kde jsou soustředěny veškeré úrazové ambulance i diagnostické a akutní zákrokové místnosti, se opět netýkala pouze stavebních úprav, ale také pořízení nových moderních diagnostických přístrojů.

Celá investice vyšla na přibližně 180 milionů korun.

Hlavní investicí letošního roku je loni zahájená výstavba nového pavilonu dětského oddělení za přibližně 270 milionů korun.

"Předpokládáme, že tato stavba bude dokončena příští rok v květnu," plánuje Švejda.

Zajištění zdrojů pro investice do modernizace budov a přístrojového vybavení ovšem nejsou jedinou z priorit nemocnice za poslední čtyři roky.

Také se snaží zvyšovat platy svých zaměstnanců a v současné době se i v oblasti odměňování řadí na první příčky v rámci republiky.

Lékařům v letech 2005 až 2008 narostla průměrná mzda o 27 procent, to znamená meziročně o zhruba sedm procent. Měsíčně tak loni průměrně brali 58 400 korun.

Sestrám vzrostla průměrná měsíční mzda za poslední čtyři roky o 20 procent a loni činila 21 766 korun.

Nemocnice zároveň přispívá více než polovině svých zaměstnanců na penzijní a životní připojištění.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…