Přeskočit na obsah

Česká reforma zdravotnictví má inspiraci v Nizozemsku a Švýcarsku

Česká reforma zdravotnictví se inspirovala zkušenostmi Nizozemska a do určité míry i Švýcarska, v menší míře Belgie a Francie. Poučení našla i v nedokončené slovenské reformě. ČTK to řekl náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň, který vymyslel českou reformu. Všem evropským zemím, ať mají pojišťovenský systém nebo národní zdravotní službu, je podle něj společný vývoj k decentralizaci. Osvědčil se mix soukromého sektoru a veřejného systému.

"Všechny země se přesouvají ke konkurenčnímu prostředí a k určité míře decentralizace," shrnul Hroboň. Tento trend naplňuje i česká reforma: zdravotní pojišťovny mají být akciovými společnostmi. Akcie Všeobecné zdravotní pojišťovny, u níž je 70 procent lidí, zůstanou státu. Třetina trhu, který mají zaměstnanecké pojišťovny, se dostane do soukromých rukou.

Na koexistenci soukromého sektoru a veřejné služby, veřejného systému, sází ministr Tomáš Julínek (ODS). ČTK řekl, že Nizozemsko šlo ke změně z opačného konce, než směřuje Česko. Původně tam neměli veřejné pojištění s povinnou účastí pro všechny, jako je to v Česku. Lidé s vysokými příjmy stáli mimo veřejný systém, pojistili se u soukromé pojišťovny.

"V Nizozemsku vtáhli soukromé pojišťovny do veřejného systému, takže nyní provádějí veřejné zdravotní pojištění. Tím zapojili do veřejného systému i vysokopříjmové skupiny, které dosud měly soukromé pojištění, a přinutili je k povinnému veřejnému zdravotnímu pojištění," popsal ministr.

Decentralizace se týká zemí s národní zdravotní službou, vedle Británie i jihu Evropy a Skandinávie. V zemích, kde byly zdravotní pojišťovny, bylo nakupování péče vždy do jisté míry decentralizované. Reformy v jižních státech přesunuly nakupování a organizaci péče z centrální vlády na kraje, ve Skandinávii až na obce. V Británii vznikly regionální zdravotní správy, roli nákupčích plní lékařské trusty. Tím se národní správa přesunula ke konkurenci poskytovatelů i plátců péče.

"Dá se říci, že kde mají státy zdravotní pojišťovny, dávají jim větší pravomoci. Kde pojišťovny nemají, hledají náhradní řešení, ať už kraje, obce nebo trusty, ale všude odcházejí od toho, aby zdravotnictví bylo řízeno z jednoho místa," řekl náměstek.

S posílením pravomocí pojišťoven počítá i česká reforma. Poučením je vývoj na Slovensku. To podle Hroboně "o dva kroky" předběhlo celou Evropu. Když teď některé reformy ruší, udělalo krok zpět, je krok před ostatními. Část poplatků pacientů na Slovensku zrušili, pojišťovny ale zůstaly akciovými společnostmi, jen jim zákonem bylo zakázáno tvořit zisk.

"To je krok s pochopitelným cílem, ale špatným provedením. To my máme lépe ošetřené než na Slovensku, protože máme v reformních zákonech lépe definováno, co je nárok pojištěnce, co musí pojišťovna poskytnout. Máme vyřešené nakládání se ziskem, na rozdíl od Slovenska máme limit na provozní náklady," popsal rozdíly Hroboň.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…