Česká medicína je v transplantacích jater na světové špičce
Česká medicína je v transplantacích na světové špičce a platí to i pro život zachraňující transplantace jater. Jejich historii začali lékaři psát před 25 lety, když 2. února 1983 v Brně uskutečnili první úspěšnou transplantaci této největší a nejdůležitější žlázy lidského těla. Od té doby mají za sebou už více než 800 takových náročných operací.
Průkopníkem této léčebné metody byla II. chirurgická klinika Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Úspěšnou transplantaci provedl v únoru 1983 tým lékařů pod vedením přednosty profesora Vladimíra Kořístka. Podstoupil ji Josef Mynář z Tišnova, kterému bylo tehdy 36 let a trpěl nevyléčitelnou jaterní chorobou.
Po transplantaci se Mynář v červenci 1986 vrátil do zaměstnání a deset let pracoval na nádraží jako staniční dělník. Milovník lesa a myslivec pak musel sice odejít do invalidního důchodu, ale jak mu zdraví dovolilo pracoval ještě jako strážný a vypomáhal jako domovník a topič. Dnes nejdéle žijící pacient s transplantovanými játry v Česku tak jen potvrdil, že i přes celoživotní následnou léčbu je příjemce schopen plně se zařadit zpátky do běžného života.
Výsledky přežívání pacientů řadí transplantaci jater k nejúspěšnějším léčebným intervencím. Jednoroční přežití příjemců dosahuje hranice 90 procent, pětileté 84 procent. Deset let po operaci zůstává naživu na 80 procent pacientů, což je téměř o deset procent více než činí průměr center evropského registru transplantací jater.
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) v Brně, které český program jaterních transplantací zahájilo, provedlo vloni 36 takových zákroků a za uplynulých 25 let má již na kontě přes 300 transplantací.
Největší české transplantační centrum - pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) - má transplantace jater v programu od roku 1995. Jako jediné v Česku se věnuje také dětským pacientům.
Od roku 1998 provádí IKEM transplantace i dětem mladším než tři roky, které do té doby musely být operovány v zahraničí. Vloni v září tu lékaři transplantovali játra osmiměsíčnímu dítěti. Unikátní výkon byl u takto malého dítěte v Česku proveden poprvé. Rok před tím si IKEM připsal další prvenství při takzvané domino transplantaci. Lékaři při ní transplantovali játra dvěma pacientům současně, přičemž první pacient byl dárcem orgánu pro druhého a sám získal játra od zemřelého dárce.
V posledních letech uskutečnili v IKEM srovnatelné množství výkonů jako ve velkých evropských centrech a počet přenosů se zvyšuje. Zatímco v roce 1996 lékaři provedli 19 transplantací jater, deset let nato už tento zákrok podstoupilo 67 pacientů. Začátkem loňského roku v IKEM zaznamenali už 500. jaterní transplantaci a 79 přenosů za celý rok je historickým maximem.
Rozšiřování výkonů umožňuje především zavádění nových chirurgických technik. Jde například o redukce příliš velkých štěpů, splitovací techniky (rozdělení jater), kdy je možno použít jedny játra pro dva příjemce anebo konečně také odběry jaterních laloků od žijících dárců.
Poprvé byla játra transplantována 1. března 1963 v americkém Denveru. Úspěšný byl teprve až druhý pokus denverského týmu Thomase Starzla v roce 1967. Pacient žil od výkonu déle než rok, zemřel však na nové vzplanutí nádorového onemocnění.
Játra se transplantují v drtivé většině od zemřelých dárců, vhodných orgánů je však nedostatek. Proto byl mezníkem v dalším rozvoji rok 1989, kdy v Chicagu provedli úspěšnou transplantaci části jater živého dárce. Protože však zákrok může pro dárce znamenat i velké riziko, přistupují k němu lékaři jen výjimečně.
Zdroj: ČTK