Přeskočit na obsah

Češi se podílejí na projektu ke snížení výskytu karcinomu u žen

Snížit výskyt karcinomu u žen i počty úmrtí na ni je cílem mezinárodního projektu, do kterého se zapojila gynekologicko-porodnická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Projekt zkoumá rizika vzniku karcinomu prsu, vaječníků, děložní sliznice a děložního čípku, informoval ČTK jeden z řešitelů Michal Zikán z onkogynekologického centra kliniky.

Vědci budou zkoumat změny ve stavbě a funkci DNA nádorových buněk i přítomnost původců infekce ve vzorcích stěrů z děložního čípku. Kombinace takových nálezů, tzv. markerů, může předpovědět, jak velké je u konkrétní ženy riziko vzniku určitého typu rakoviny ženských orgánů. Přepokládají, že tak budou mít možnost ovlivnit prevenci i samotnou léčbu.

"Máme dnes již řadu možností, jak těmto chorobám předcházet a léčit je. Důležité však je včas u širší populace zjistit riziko, že onemocnění může vůbec vzniknout. K tomu by nám právě měly pomoci výsledky projektu FORECEE," řekl docent Zikán.

V Evropě každý rok onemocní přes půl milionu žen některým z těchto čtyř druhů rakoviny. V projektu, který odstartuje v září, budou vyšetřeny tisíce žen z několika států Evropy. Vědci budou analyzovat vzorky, které lékaři odeberou při stěru z děložního čípku při běžné gynekologické prohlídce. Výzkum potrvá čtyři roky a poté bude vyhodnocen. Do projektu je zapojeno 14 partnerských evropských organizací - univerzit, nemocnic a nadací. Výzkum vede University College v Londýně.

V Česku každý třetí člověk během života onemocní rakovinou. Zhoubné nádory prsu a ženských orgánů patří mezi nejčastější.

"Rakovina prsu je velmi časté onemocnění, ročně se zjistí u bezmála 7000 žen, ale dnes už ji umíme dobře léčit - umírá na ni zhruba 28 procent nemocných. Rakovina vaječníků se v porovnání s ní vyskytuje sice šestkrát méně, ale zemře na ni až 70 procent nemocných žen," uvedl Zikán.

"Alarmující je, že existuje stále ještě mnoho žen, které nebezpečí onemocnění zhoubným nádorem podceňují a přes všechna varování a osvětu na pravidelné kontroly ke gynekologovi nechodí," dodal. Projekt FORECEE má vyvinout takové nástroje, které umožní identifikovat ženy v riziku vzniku zhoubných nádorů prsu a ženských pohlavních orgánů a nabídnout jim odpovídající preventivní péči.

ČTK

 

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…