Přeskočit na obsah

Češi se mohou zapojit do průzkumu zdravotního stavu Evropanů

Češi se mohou zapojit do průzkumu ECHIS 2008, který porovná zdravotní stav obyvatel Evropské unie. Začíná v těchto dnech a potrvá do počátku července. Prostřednictvím školených tazatelů bude osloveno 4000 lidí nad 15 let z 311 lokalit republiky. ČTK to řekl za organizátory vedoucí odboru analýz Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Jiří Holub.

"Byli bychom rádi, kdyby občané spolupracovali, protože účast každého z nich je základem úspěchu šetření," poznamenal. Občané budou v dotazníku odpovídat na otázky o svém zdraví a nemocech, o využívání a spotřebě zdravotní péče a léků a o faktorech ovlivňujících jejich zdravotních stav.

Účast v šetření je pro každého dobrovolná. Tazatelé osloví vybraného člověka, zda je ochoten odpovídat, a nabídnou mu termín setkání. Při něm se prokážou identifikačním průkazem. Dotazníky jsou anonymní, lidé jsou náhodně vybráni z informačního systému evidence obyvatel. Údaje budou zveřejněny pouze v souhrnné podobě a budou dostupné na internetové adrese www.uzis.cz.

Metodika průzkumu bude ve všech zemích jednotná. Dosavadní průzkumy prováděly země podle svých metodik, výsledky tak ne vždy byly srovnatelné.

Z porovnání dostupných dat vyplynulo, že Češi jsou pesimističtější v hodnocení svého zdravotního stavu než lidé ve starých zemích EU. Více se jich léčí v nemocnici a častěji navštěvují lékaře. Méně využívají pracovní neschopnosti a méně trpí chronickými nemocemi. Nad průměrem patnáctky je Česko v počtu obézních a pijáků alkoholu.

Nejméně využívají léčení v nemocnici a v ambulancích lidé z jihu Evropy - Řekové, Italové a Španělé, nejvíce naopak Rakušané, Belgičané a Němci. Obecně lze podle Holuba říci, že v oblastech, kde jsou zdravotnické služby více využívány, převládá spokojenost se zdravotnickým systémem. Naopak v zemích s nízkou frekvencí jejich využívání převládá spíše nespokojenost.

Evropské šetření navazuje na česká šetření z let 1993, 1996, 1999 a 2002. Výsledky budou podkladem pro rozhodování vlád o utváření, upřesňování a naplňování zdravotnické a sociální politiky.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…