Češi příliš kombinují léky, může je to stát život
Praha - Osmadvacetiletý František pracuje na významné pozici IT firmy. Podle svých slov si nemůže dovolit v práci chybět. Jakoukoliv nemoc se proto snaží léčit takzvaně za pochodu. Metodu samoléčby dovedl "k dokonalosti".
Když cítí, že na něj jde nachlazení, nasadí pro jistotu hned několik druhů léků se stejnou účinnou látkou. "Vezmu si prášek a zapiji ho rozpuštěnou tabletou s paracetamolem. Nedávno jsem objevil i variantu ve spreji, tak si pravidelně stříkám i ten. Jistota je jistota," myslí si František.
Velmi se mýlí, stejně jako spousta dalších Čechů, kteří propadli módě užívání více léků proti nachlazení naráz. Nebezpečného nešvaru si už všimli i lékárníci, kteří však před ním důrazně varují.
Smrtící kombinace
"Hlavně v období vyššího výskytu nachlazení a chřipek se stále častěji setkáváme s tím, že lidé užívají na snížení teploty víc přípravků s paracetamolem. Ty samy o sobě nejsou úplně netoxické. Při vzájemné kombinaci více druhů mohou vést k předávkování a vážnému poškození jater," varuje lékárník a mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.
Mnohem závažnější potíže mohou způsobit kombinace více léků, které předepíší nezávisle na sobě dva lékaři. "Řešili jsme například případ pacienta, kterému dva lékaři nezávisle na době předepsali dva různé silné léky na srážlivost krve. Kdybychom na to nepřišli u výdeje, tak to mohlo vést až k pacientově smrti," uvedl Krebs.
Mohlo by se zdát, že to není příliš běžné, ale opak je pravdou. Zhruba každý desátý Čech podle odhadů po návštěvě specializovaného lékaře zamíří za druhým stejné specializace, aby si diagnózu prvního ověřil. Pokud mu oba předepíší lék s jiným názvem, ale stejnou účinnou látkou, je zaděláno minimálně na zdravotní problémy.
Ty však mohou způsobit i kombinace léků, které člověk užívá na odlišné potíže. Lékaři totiž evidují neuvěřitelných 4500 závažných lékových interakcí, kdy podání léku současně s jiným může pacientovi způsobit zdravotní potíže nebo dokonce smrt. Nebezpečné jsou dokonce i některé kombinace léků a konkrétních jídel či nápojů.
Nesprávné vzájemné působení dvou a více léků se v drtivé většině případů projeví dvěma formami. Buď jeden lék neúměrně zvýší účinnost druhého, nebo naopak jeho účinek částečně či zcela potlačí. Typickým příkladem druhého negativního vlivu je kombinace hormonální antikoncepce s některými antibiotiky. Ta dočasně mohou potlačit účinnost pravidelně užívaných pilulek a žena může nečekaně otěhotnět.
Podobně působí i moderní léky na plísňová onemocnění, která zpomalují vstřebávání až poloviny všech léků.
Ublížit může i džus
Opačný efekt může vyvolat i zdánlivě neškodný grapefruitový džus. Výzkumy prokázaly, že vyšší množství kumarinů a flavonoidů, které džus obsahuje, dokáže až několikanásobně zvýšit koncentraci některých léků na vysoký krevní
tlak či onemocnění srdce.
Na první pohled banální problém dostává hrozivý nádech po té, co se člověk seznámí s výsledky výzkumu, který proběhl v roce 1998 v USA. Ukázalo se, že na nežádoucí účinky léků tam každoročně zemře přes sto tisíc lidí.
V Česku se sice podobné průzkumy nikdy nedělaly, odborníci přesto odhadují, že situace u nás bude stejně závažná.
Letáky se nikdo neřídí
Možné komplikace včetně nežádoucích interakcí musí být uvedeny v příbalovém letáku u každého léku. Ty však podle průzkumů čtou pouze dvě třetiny Čechů a většina se jimi pak stejně neřídí. Spoustě z nich nedělá problém vzít si lék třeba až po jídle, přestože se má užívat před ním.
Zdánlivá banalita se ale nemusí vyplatit. Například léky rozpustné v tucích spolknuté po tučném jídle místo před ním se vstřebávají až mnohonásobně rychleji. Snadněji pak dojde k předávkování.
Problém by mohlo vyřešit centrální úložiště elektronických receptů, jež spravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. "Díky elektronické preskripci bude mít lékař a lékárník k dispozici správné informace o lécích, které pacient užívá, a tedy možnost mnohem lépe zhodnotit případná rizika," tvrdí ředitel ústavu Martin Beneš.
Elektronické úložiště však v současnosti stále spíš nefunguje než funguje. Navíc jsou v něm vedeny jen léky vydané na předpis, volně prodejné léky se do něj nedostanou.
Lékárník Krebs proto nabízí jinou variantu, jak zabránit nežádoucím interakcím či duplicitnímu užívání léků. "Pokud pacient navštěvuje pouze jednu lékárnu, může se cítit bezpečněji. Lékárník může snadněji sledovat jeho lékovou historii a ví, co všechno užívá. Má přehled o všech jeho lécích na recept, tak i bez receptu či doplňcích stravy. Případné problémy pak odhalí snadněji," uzavírá Krebs.
Regionální deníky, Filip Sušanka
---
SPOTŘEBA LÉKŮ V ČESKU
rok počet balení DDD** DDD**AOOO obyvatel/den
2007 343 123 263 5 345 986 119 1423,76
2008 317 661864 5 028 568 616 132711
1. - 3. čtvrtletí 2009* 233 986 056 3 974 407 224 1380r69
* čísla za celý loňský rok ještě nejsou k dispozici
**DDD = definovaná denní dávka; určuje průměrnou denní dávku léku při léčbě konkrétního onemocnění. Uvádíme jí proto, že počet balení nemusí být vypovídající (balení mohou obsahovat různý počet tabletek s různou výší účinné látky)
Které kombinace léků jsou nebezpečné (výběr)
Léky s paracetamolem (Paralen, Panadol, Coldrex,...)
- při předávkování hrozí vážné poškození jater
Perorální kontraceptiva + třezalka - snížení účinnosti léků
Warfariii, léky proti epilepsii + třezalka -
snížení účinnosti léků
Warfarin + Acylpyrin - výrazné zvýšení krvácivosti
Léky na snížení hladiny cholesterolu
(účinná látky simvastin) + třezalka -jeden litr třezalkového čaje sníží účinnost léku na méně než desetinu
Léky na vysoký krevní tlak či onemocnění srdce + grep - několikanásobné zvýšení koncentrace léku
INFOGRAFTKA DENíK/HANA MERTOVÁ
Zdroj - STÁTNÍ ÚSTAV PRO KONTROLU LÉČIV, ČESKÁ LÉKÁRNICKÁ KOMORA
Zdroj: Regionální deníky