Přeskočit na obsah

Češi opisují od Nizozemců, ti se tomu diví

Reforma zdravotnictví Do Prahy se sjeli odborníci na zdravotnické reformy z celého světa. Varují před velkými změnami

Sousedovic kráva dává vždycky víc mléka, říká přísloví. Když však máte šanci souseda poznat blíž, ukáže se, že totéž si on myslí o vašem dobytčeti. Podobně to včera vypadalo na mezinárodním summitu v Praze, kam přijeli přednášet největší experti na zdravotnické reformy z celého světa.

Za šampiona, který reformu vážně dobře zvládl, je všeobecně považováno Nizozemsko. "Už dlouho vítězí ve všech sledovaných parametrech, ať jde o efektivitu zdravotnictví, krátké čekací doby či spokojenost pacientů," řekl Johan Hjertqvis, ředitel společnosti HCP, která zdravotnictví v jednotlivých evropských zemích hodnotí.
Mimochodem: Česko je až ve druhé polovině žebříčku.

Je proto paradoxní, že právě Holanďané nadšení ze svých reforem nesdílejí. "Češi říkají stejně jako třeba Rumuni či Němci, že jejich systém zdravotnictví je špatný a že to nejlepší, co mohou udělat, je zavést to, co má Nizozemsko. A to pokud možno hned. Legrační je, že Holanďané si to nemyslí," řekl Marcel Canoy, hlavní ekonom společnosti Ecorys, která se právě v Nizozemsku zabývá konkurencí pojišťoven.

"Neexistuje ideální model reformy. Nejužitečnější je vylepšovat to, co je," dodal. Tedy než bezhlavě zavádět převratné novinky bez znalosti jejich dopadů (v Nizozemsku o reformě debatovali dvacet let, než ji spustili), je lepší ladit "knoflíky rádia", které zrovna vlastníte.

Vytržený zub je levnější

Jiné přirovnání se hodí na zkušenost Británie: když šťouráte klacíkem do mraveniště, může vám přitom spadnout za krk vosí hnízdo. Aby se ušetřilo, přestali britští zubaři dostávat platby za některé výkony ze zdravotního pojištění. Výsledek? Angličané se na svět častěji smějí bezzubými dásněmi.

"Výrazně narostlo procento vytržených zubů, protože to bylo pro všechny nejlevnější řešení. Což ukazuje, jaké škody se dají napáchat, když děláme nežádoucí zásahy," popsal Simon Stevens, bývalý poradce vlády Tonyho Blaira. Na třech důležitých věcech se však všichni experti z Ameriky, Velké Británie, Nizozemska, Švédska, Slovenska, Jihoafrické republiky a dalších zemí shodli.

Zaprvé: ve zdravotnictví bude vždy méně peněz, než by mělo být. Je na státu, aby hledal rovnováhu.

Zadruhé: žádná reforma růst nákladů nezastaví. To je nekončící práce, vyvažovat to, co je možné zaplatit a co už ne. Ostatně i v Nizozemsku právě řeší, proč v posledním půlroce stojí zdravotnictví o dvě miliardy víc, než čekali.

A zatřetí: zdravotnictví je politické téma a je nutné počítat s tím, že levice či pravice bude při změnách křičet. I přesto je nutné, aby stát celý systém řídil a zapojil do toho lékaře i pacienty. I když je to bolí a obě skupiny budou brečet.

"Jenže s čímkoliv, co zavání řízenou péčí, mě koaliční lídři rovnou vyhodili," lakonicky to komentoval ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Lenka Petrášová

článek Praha přivítá reformátory zdravotnictví z celého světa ZDE

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…