Přeskočit na obsah

Češi nedostávají nebezpečné léky z Číny

Klindamycinem, po jehož užívání zemřelo v Číně šest lidí, se léčí i čeští pacienti. Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Blanka Pospíšilová ČTK řekla, že českým pacientům jsou však dostupné pouze přípravky vyráběné v zemích Evropské unie. "Žádný léčivý přípravek vyráběný v Číně není v Česku registrován," zdůraznila. Klindamycin se užívá při léčení infekcí kůže, kostí a kloubů a také se podává při streptokokových infekcích pacientům, kteří jsou alergičtí na penicilin. V Česku jsou registrovány Klimicin injekce a Dalacin C injekce.

Klindamycin může vyvolat nepříjemné vyrážky a svědění. Jelikož hubí střevní mikroflóru, může vést k těžkým až krvavým průjmům s bolestmi břicha a horečkou. Mezi vzácné nežádoucí účinky patří pokles bílých krvinek nebo krevních destiček.

"Od roku 1983 až dosud obdržel SÚKL 44 hlášení s podezřením na nežádoucí účinky klindamycinu, z nich 29 hodnotitelných: bylo hlášeno 22 kožních alergických reakcí, dva záněty tlustého střeva, jeden průjem, tři nevolnosti a zvracení a jedna nevolnost," vyčíslila.

Čínské úřady dosud nezveřejnily příčinu úmrtí šesti lidí, kteří toto antibiotikum užívali. Podle domněnky českých odborníků mohly být léky v průběhu výroby něčím znečištěny. V rozvojových zemích při výrobě kopií originálních léků tamní továrny podle expertů nesplňují vždy všechna kritéria správné výrobní praxe, a tak se může stát, že v části vyrobených léků může být příměs, která může poškodit pacienta.

Z dostupných článků z čínského tisku také vyplývá, že šest úmrtí pravděpodobně souvisí se závadou v jakosti konkrétního injekčního přípravku. Čínská potravinová a léková agentura zakázala užívání klindamycinu a přikázala stáhnut ho z trhu.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…