Přeskočit na obsah

Češi mají lepší možnosti při volbě lékaře

Češi mají lepší možností při volbě lékaře než nemocní v Británii. Vyplynulo to zesemináře, který pořádal Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. S českými zdravotníky na něm hovořily zástupkyně britských zdravotnických odborů. Ve Velké Británii se stejně jako v Česku diskutuje o zvýšení spoluúčasti pacientů a zavádění informačních systémů ve zdravotnictví, řekly ČTK dvě z účastnic Tracey Lambertová a Jenni Saundersová.

"Pro pacienta je obtížné sehnat lékaře, pro lékaře je ale relativně snadné odmítnout pacienta," popisovala britskou situaci Lambertová. V poslední době se zkrátily čekací doby maximálně na 12 týdnů. "Když to ale nemocnice nemůže stihnout, odešle pacienta jinam," popsala Lambertová. Kam to bude, si pacient v podstatě nevybírá, konstatovala britská odborářka.

Do britského zdravotnictví plyne asi 12 procent hrubého domácího produktu, Česko vydává zhruba sedm procent. Místopředsedkyně českého Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková poukázala ale na to, že peníze se ve zdravotnictví nedostávají ani na ostrovech.

"Jejich zdravotnictví bylo daleko více sociální a dnes se jejich systém více liberalizuje, začíná se podobat českému systému," vysvětlila Žitníková. Britské odborářky si také stěžovaly na časté změny a na vládu, která nenaslouchá pracovníkům ve zdravotnictví.

Lambertová upozornila také na to, že přes polovinu britských lékařů tvoří cizinci, převážně z Indie či Afriky. "Také je zde ale hodně zubařů z Polska a České republiky," konstatovala. Dodala, že profesionálové ze střední a východní Evropy, jsou v Británii vítáni.

Podle Žitníkové se Británie může chlubit lepším informačním zdravotnickým systémem. "V současnosti se dělá hodně práce na zlepšení systému," upřesnila Saundersová. Vysvětlila, že pacient musí na řadě míst odpovídat na stejné otázky, v novém systému by to řekl jen jednou a informace by putovala s ním. Systém by propojoval praktické lékaře, zubaře i místní nemocnice. "Byla by zde celá pacientova historie," uvedla odborářka.

Zaváděný systém připomíná český projekt zdravotnických knížek IZIP, který ale ministr zdravotnictví David Rath považuje za špatný a nevýhodný pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Podle něj šly tímto projektem peníze na konta politiků ODS a IZIP neprošel řádným výběrovým řízením. Pro letošní rok proto vypadlo financování ze pojistného plánu VZP. Pojišťovna však musí dodržet smlouvy a dál za služby IZIP platí. Další spolupráci VZP s firmou Rath podmiňuje novým výběrovým řízením.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…