Přeskočit na obsah

Češi budou učit v Arménii, jak na leukémii

V rámci startující mezistátní spolupráce Česko-Arménie je o to požádal přímo ředitel tamního Hematology Centre After prof. R. H. Yeolyan – Smbat Daghbashyan..

„Mohli jsme si vybrat jakékoli pracoviště, ale nakonec jsme dali na dobré reference, které jsme měli na Prahu,“ řekl profesor Daghbashyan když se před časem přijel do ÚHKT osobně podívat.

V těchto dnech se už podepisují všechny potřebné dokumenty – ve čtvrtek dohoda mezi českým a arménským ministerstvem zdravotnictví, v pátek memorandum o spolupráci samotných klinik. Hned poté začnou přípravy prvního studijního pobytu jerevanských lékařů, kteří se chtějí naučit všechno od specializované diagnostiky až po transplantace kostní dřeně.

Celý projekt může trvat roky. „Pokud chcete mít v hematologii výsledky, musíte mít sehraný celý tým. Ohrozit léčbu pacientů s leukémií může například zdravotní sestra, která nebude vědět, že musí dát každému s těžce poškozenou imunitou vlastní teploměr. To, co je už na naší klinice dávno rutina, řadu pracovišť nenapadne,“ popisuje Petr Cetkovský, ředitel ÚHKT, kde se loni uskutečnila už tisící transplantace kostní dřeně. Program zde funguje v rámci Česka vůbec nejdéle.

Projekt ÚHKT a jerevanské kliniky je zároveň potvrzením toho, že česká medicína dosáhla určitého standardu. „Dříve jsme to byli my, kdo se musel učit ve světě. Já sám jsem byl například ve Spojených státech nebo ve Vídni,“ vzpomíná Petr Cetkovský, jehož tým nyní bude při rozvoji hematologie v celé Arménii. Jerevanské centrum je totiž podobně jako ÚHKT samostatným centrem excelence, které je často průkopníkem nových metod jak v praktické medicíně, tak v oblasti vědy a výzkumu.

tisková zpráva

 

Zdroj: ÚHKT

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…