Přeskočit na obsah

Češi budou nadále muset žádat pojišťovnu o souhlas s operací v EU

Náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák řekl, že novela je připravena a po volbách ji dostane nová Sněmovna. Už teď hradí pojišťovny neodkladnou péči, tam pacient souhlas nepotřebuje.

"Měli jsme to připravené, ale kvůli pádu vlády a rozpuštění Sněmovny se to nepodařilo projednat. Předpokládáme, že v plném rozsahu se transpozice uplatní v Česku někdy v první polovině příštího roku," uvedl Polák.

Za nedodržení termínu hrozí zemím sankce, podle Poláka by se jí ale Česko mohlo vyhnout. "Informovali jsme EU, že jsme připraveni, nicméně vyšší moc zabránila přijetí, takže v tuto chvíli nás EU sankcionovat nebude," řekl Polák.

Sankce by přišla až v případě, že by se nová Sněmovna návrhem z "malicherných" důvodů nezabývala. Protože jde o technickou věc, nepředpokládá Polák, že by při schvalování mohl nastat problém.

Ministerstvo očekává, že počty lidí, kteří pojedou na plánovanou operaci do ciziny, a cizinců, kteří se dají operovat v Česku, budou zhruba vyrovnané. Pojišťovny zaplatí operaci v cizině do výše českých nákladů. Řadu zájemců to odradí, protože v cizině je péče dražší.

Pokud by přesto zájem u českých pacientů prudce vzrostl, je podle Poláka možné rychlou novelou obnovit podmínku předběžného souhlasu pojišťovny. Zdravotní služby, ke kterým by byl souhlas nutný, by byly v zákoně vyjmenovány.

Podle Poláka se dá spíše očekávat, že z EU budou jezdit pacienti do tuzemska. Česká medicína má dobrý zvuk a operace zde vyjdou levněji.

Na plánovanou péči českých pacientů v zahraničí bylo v předchozích letech vynakládáno zhruba deset milionů korun ročně. Je to minimální procento z celkových výdajů zdravotních pojišťoven, které se ročně pohybují kolem 220 miliard.

Naďa Myslivcová

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…