Červi nabízejí nesmrtelnost
Obnovu tkání a orgánů poškozených chorobou či zraněním slibuje výzkum drobných červů ploštěnek. Ti jsou díky úžasné regenerační schopnosti prakticky nesmrtelní. Z každého kousíčku těla ploštěnky doroste nový červ.
Někteří vědci se domnívají, že v nás "červí nesmrtelnost" dřímá v podobě uspaných genů. Zároveň doufají, že bychom mohli skryté schopnosti regenerace alespoň zčásti probudit. V budoucnu by se tak mohli uzdravovat pacienti po těžkých úrazech, infarktu nebo lidé postižení nejrůznějšími degenerativními chorobami. Ploštěnky se proto ocitají v popředí zájmu biologů a genetiků.
Tým vedený Alejandrem Sánchezem Alvaradem z University of Utah prověřil funkce 1065 genů ploštěnky Schmidtea mediterranea a narazil mezi nimi i na geny, které sehrávají důležitou úlohu při regeneraci. Sánchez Alvarado to považuje za dobré znamení, protože ploštěnky jsou člověku po genetické stránce v mnoha ohledech blíže než jiní tvorové těšící se oblibě genetiků, například mušky octomilky nebo drobní půdní červi druhu Caenorhabditis elegans. Genetici už přečetli kompletní dědičnou informaci červíků a mušek. Ploštěnky na "přečtení" teprve čekají. Sánchez Alvarado odhaduje, že jejich dědičná informace může obsahovat až 20 000 genů, což je velmi blízko celkovému počtu 22 500 genů člověka.
Zdroj: Lidové noviny