Černý byznys s léky
V Česku se šíří nelegální obchod s léky na předpis * MF DNES zmapovala případ jednoho překupníka
Kufr červené Alfy Romeo se otevřel. Třiadvacetiletý Jan P. se rozhlédl a vytáhl krabici plnou léků, které lze koupit jen s lékařským předpisem. My je od něj můžeme mít bez receptu.
Za pilulky ovšem chce 70 tisíc korun. Tedy dvakrát víc, než by stály v lékárně. Na černém trhu to je obvyklá cena.
"Není problém sehnat cokoliv," nabízel hned na první schůzce. Netušil, že po celou dobu jej reportéři MF DNES nahrávali skrytou kamerou a dokumentovali, jak v Česku funguje ilegální trh s léky.
Internet je zaplaven inzeráty, které nabízejí jakékoliv prášky. A lidé je kupují, přestože jsou dražší než na recept a přestože jim mohou zničit zdraví. Do ordinace se stydí.
Například oblíbený lék na erekci Viagra shánějí podle výzkumů na černém trhu dvě třetiny mužů, kteří přiznali její užívání. Prášky odjinud než z lékárny však bývají často falešné a tím i nebezpečné.
"Nelegální trh s léky představuje obrovský problém. Zákazníci za své peníze mohou dostat padělek, který buď neúčinkuje, nebo jim poškodí zdraví. A nebezpečné jsou i pravé pilulky z nelegálního trhu. Kdyby léky byly bezpečné, mohli bychom si je ordinovat sami a nepotřebovali bychom lékaře a lékárníky," říká farmaceut Josef Suchopár.
Jde o výjimečně výnosný byznys. Na výrobu padělků jsou třeba malé investice a výdělky jsou velké.
Podle odhadů světové zdravotnické organizace WHO lidé za falešné léky ročně dají 40 miliard dolarů. U nás však chybí na rozdíl od evropských zemí speciální paragraf, který by černý obchod s léky postihoval.
A toho překupníci využívají. Jako student farmacie Jan P. z Pardubic, kterého při ilegálním prodeji léků natočili reportéři MF DNES.
Právě jeho případ ukázal, jak snadno se může překupník k lékům dostat. Jan P. kradl recepty otci - známému ortopedovi - a vybíral na ně prášky v lékárnách. Policii přiznal, že si tak jen od loňska přišel na půl milionu korun.
Zdroj: Mladá Fronta DNES