Ceny za přínos v léčbě závislostí
Doc. MUDr. Jaroslav Skála, CSc., a PhDr. Luděk Kubička, CSc., převzali ve čtvrtek cenu za celoživotní přínos v léčbě a výzkumu závislostí. Udělilo jim je Centrum adiktologie (vědy o závislostech) 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, které pořádá jednodenní konferenci věnovanou užívání alkoholu. Skála, který letos oslavil 90. narozeniny, patří mezi zakladatele protialkoholní léčby v Česku. Kubička se věnuje výzkumu.
"Symbolicky jsme chtěli vyjádřit předávání štafety od nejstarší generace," řekl ČTK vedoucí Centra adiktologie Michal Miovský. Domnívá se, že právě díky těmto osobnostem, které prorazily cestu, má česká věda o závislostech na co navazovat. Zatímco Skála je znám široké veřejnosti, Kubička, který má podle Miovského skvělou pověst v zahraničí, zůstává nedoceněn.
Kubičkovy vědecké práce se věnují alkoholu a rozdílu v jeho konzumaci mezi muži a ženami. Jeho studie publikovaly prestižní vědecké časopisy v zahraničí. Výzkumu se věnuje od roku 1969. Od té doby stále sleduje vzrůstající spotřebu alkoholu v Česku, řekl dnes ČTK. Jediný výkyv zaznamenal v druhé polovině osmdesátých let po protialkoholní kampani v tehdejším Rudém právu.
Upozornil také na to, že postupně přibývá závislých žen. Počátkem sedmdesátých let připadala jedna léčená žena na 19 mužů. "Dnes je ten poměr jedna ku čtyřem," popisoval. Příčiny vidí v postupné emancipaci.
Odborníci někdy uvádějí, že ženy upadnou do závislostí rychleji než muži. Kubičkovy poslední studie, které vypracoval s psychiatrem Ladislavem Csémym, to však vyvracejí: "Naše výsledky ukázaly, že tam žádný rozdíl není." Předběžné výsledky prezentoval na včerejší konferenci.
Odhaduje že v Česku se průměrně ročně vypije 12 litrů čistého alkoholu na osobu. Český statistický úřad uvádí průměrnou spotřebu kolem deseti litrů. Tento údaj je však podle Kubičky podceněn. "Světová zdravotnická organizace uvádí spotřebu 13,5 litru na hlavu," upřesnil.
Rozdíly zdůvodňuje zejména různým přepočtem čistého alkoholu v pivu. Zatímco čeští statistici tuto hodnotu podle něj podceňují, Světová zdravotnická organizace započítává zase hodnotu vyšší, než jaká je ve skutečnosti.
Zdroj: ČTK