Přeskočit na obsah

Ceny léků rok od roku klesají

Díky tomu se snížila úmrtnost mužů v ČR na nemoci oběhové soustavy o třetinu.

V roce 1999 stály tyto léky v přepočtu na rok léčby jednoho pacienta 3 645 Kč. O rok později 3 591 Kč. V roce 2004 to už byla polovina, tedy 1 817 Kč. A vloni stála léčba jednoho pacienta už pouze 905 Kč, tedy o 75 % méně než v roce 1999. Pokles nákladů na léčbu zachycuje graf 1, který je založen na skutečných cenách léků a výpočtech expertů ČAFF. Je tedy možné ověřit si, že se ceny léků skutečně pohybovaly strmě dolů.

graf-1

Neexistuje totiž jiný trh, který by se vyvíjel podobě překotně: rok co rok rostou ceny rohlíků, benzínu, cukrovinek, elektřiny a všech dalších komodit. Maximálně elektronika by možná snesla porovnání, ale ani tam neplatí, že by za 10 let spadla cena výrobku o 75 %, přičemž by ho nevystřídal žádný výrazně kvalitnější.

Co je a co není vidět

Pacienti by si tedy měli v lékárnách a nemocnicích mnout ruce, neboť by měli za léky doplácet méně a méně. Opak je ale pravdou, doplatky za léky se totiž zvyšují, protože tato léčba je rok od roku hrazena méně a méně.

Ceny léků klesají, jak názorně a nezpochybnitelně ukazuje studie ČAFF. Proč jsou tedy doplatky vyšší? Protože zároveň klesá úhrada jednotlivých léků ze strany zdravotních pojišťoven. To ze strany pacientů vidět není. Doplatky v lékárnách jsou pro ně náklady na léky, tedy v zásadě jejich ceny.

Zároveň není příliš vidět, že z trhu mizí některé léky. Desetina pacientů se podle průzkumů veřejného mínění setkala s tím, že lék, který berou pravidelně, nebyl dostupný. Není to stále ještě viditelný problém. Některé léky mizí kvůli překupníkům, kteří je v ČR levně kupují a prodávají do zahraničí (tzv. re-export). Jiné léky určitou dobu chybí na trhu a poslední část odchází z českého trhu natrvalo.

Zároveň se moderní léky nedostávají na český trh stejně rychle jako například v Německu. To ovšem pacienti také nevnímají. Jen někteří se totiž setkají s tím, že jim lékař pro ně vhodný lék objedná z ciziny, protože na český trh ho výrobce ještě neuvedl z důvodů nepříznivých podmínek úhrady neuvedl.

Ceny klesají díky generikům

Ceny by velmi rychle klesaly také díky generickým lékům. Jde o přípravky, které využívají ukončení patentové ochrany léků původních. Jejich výrobci tak nemusí investovat tolik peněz do výzkumu a vývoje a extrémně nákladných klinických studií. Na trh tak své léky uvádí za výrazně nižší ceny. Vzniká konkurence a celkový trh je v přirozené rovnováze.

graf-2

Graf 2 ukazuje vývoj cen těchto léků za posledních 15 let. Ještě jednou: jde o léky, které pomáhají proti nemocem oběhové soustavy, na které umírá cirka polovina obyvatel ČR. Například léky s léčivou látkou losartan stojí jen něco málo nad 2 koruny za doporučenou denní dávku. Kolik naproti tomu stojí žvýkačka či malá čokoláda, která vám sice může zvednout náladu, tlak vám ovšem nesníží?

Zatím si však můžeme vzájemně namlouvat, že se nic neděje. Opak je pravdou. A v roce 2020 už bude pozdě litovat.

převzato z webu www.kolikstojileky.cz

Zdroj: www.kolikstojileky.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…