Centra pro léčbu neplodnosti zápasí s nedostatkem dárkyň vajíček
Zdravotnická zařízení, která se zaměřují na léčbu neplodnosti, se potýkají s nedostatkem vhodných dárkyň vaječných buněk. Počet klientů, kteří se z neplodnosti léčí, se podle odborníků zvyšuje každoročně až o 20 procent. Počet dárkyň však zůstává stejný. Informuje o tom Olomoucký den.
“Počet našich klientů se zvyšuje každoročně přibližně o 20 procent. Posledních deset let se ale počet dárkyň drží zhruba na stejné úrovni, proto je jich celkový nedostatek," řekl deníku vedoucí lékař Centra asistované reprodukce porodnicko- gynekologické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci Jiří Dostál.
"Ročně k nám odhadem přijde asi 20 nových dárkyň, dalších zhruba 50 jsou naše pacientky po úspěšné léčbě nebo jejich příbuzní. Přivítali bychom ale mnohem vyšší počet," potvrdil deníku Sobek Aleš Sobek z olomouckého Centra pro léčbu neplodnosti Fertimed.
Dárkyně přitom mohou k vlastnímu dítěti pomoci ženám, které se léčí s nádorovým onemocněním, předčasně jim selhaly vaječníky nebo jsou nositelkami závažného geneticky podmíněného onemocnění. Problém se týká také těch, které sice tvoří vaječné buňky, ale ty jsou natolik nízké kvality, že jejich šance na oplození je minimální. Darování je naprosto anonymní a bezplatné. Pacientce se ale hradí náklady, které s dárcovstvím souvisejí jako jsou cestovné, bolestné a ztráta času. Ty se pohybují v řádu tisícikorun.
Problémy s početím potomka trápí podle lékařů každý pátý pár. Často za nimi stojí nízká kvalita spermií a problémy s vaječníky.
Zdroj: ČTK