Centra pečující o předčasně narozené děti potřebují peníze
Péče o předčasně narozené děti s velmi nízkou porodní váhou je v Česku na světové úrovni. Přežívá více dětí, než je i ve vyspělých zemích běžné. S rostoucí porodností by se ale výsledky mohly zhoršit, protože centra byla vybavena na nižší počet dětí. Novinářům to včera řekl primář neonatologického oddělení gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice docent Richard Plavka.
"Centra jsou dimenzována na počty porodů z devadesátých let minulého století. Pokud se má úroveň péče udržet, potřeboval by obor příliv finančních prostředků," uvedl lékař ze zařízení známého spíše jako porodnice u Apolináře. Neonatologie se věnuje péči o právě narozené děti, velmi často dříve narozené nebo nemocné. Perinatologie spojuje péči porodníků a neonatologů o matku a dítě v době těhotenství, za porodu a po porodu.
Česko loni překročilo hranici 100 000 porodů za rok, z nich 6,5 procenta byly porody předčasné. Nejzazší limit, kdy má dítě při předčasném porodu šanci na přežití, růst a normální vývoj, je 24. týden těhotenství. Letos se v USA narodilo dítě ve 22. týdnu těhotenství s váhou 450 gramů, u Apolináře zachránili dítě s váhou 350 gramů, které se narodilo v 26. týdnu těhotenství.
V Česku je 12 perinatologických center. Zástupce přednosty porodnice u Apolináře profesor Zdeněk Hájek řekl, že pro záchranu nezralého novorozence je podstatné, aby přišel na svět v perinatologickém centru. V Česku je zavedena praxe, že do těchto center jsou převáženy matky s rizikem předčasného porodu. Děloha je přírodním inkubátorem, dítě má větší šanci na přežití, než kdyby bylo převáženo do centra až po porodu v běžném inkubátoru.
Ukazatelem perinatologické péče v každé zemi je perinatální úmrtnost, to je počet zemřelých plodů v těhotenství, novorozenců za porodu a do sedmého dne po narození. Hájek řekl, že Česko je už několik let na evropské i světové špici v nejnižší novorozenecké úmrtnosti. Pohybuje se kolem čtyř promile, to znamená, že umírají čtyři z 1000 dětí. Úmrtnost je srovnatelná se světovou špičkou, v níž jsou Švédsko, Finsko a Norsko. "Při srovnání výsledků perinatální úmrtnosti s 15 zeměmi EU jsou naše výsledky lepší," poznamenal.
Gynekologicko-porodnická klinika je největším ústavem porodnické péče v zemi, v jedné budově se rodí ročně přes 4500 novorozenců. Předčasných porodů nejnižší hmotnostní kategorie pod 1500 gramů bylo loni 121. Hájek přičítá dobré výsledky soustředění odborníků i špičkových přístrojů. Odmítá porody doma, jež propagují některé ženské aktivistky. Hájek považuje porody v domácnosti za hazard se životem a zdravím žen i jejich dětí.
Zdroj: ČTK