Čekací dobu na olomouckém mamografu zkrátila digitalizace
Plně digitalizovanou formu obrazu začali požívat při výstupu z mamografického vyšetření lékaři v olomoucké fakultní nemocnici. Mluvčí nemocnice Egon Havrlant ČTK sdělil, že lékaři až dosud při vyšetření prsu používali klasický rentgenový film. Nová digitální metoda výrazně zkrátila dobu čekání na vyšetření.
"Hlavní výhodou digitalizace je také výrazné snížení dávky rentgenového záření až o 45 procent a také vyšší kvalita zobrazení. Z toho plyne i možnost přesněji odhalit i velmi časná stadia tumoru. Vyšetřovací doba se zkrátila o polovinu," uvedl primář radiologické kliniky Martin Köcher.
Už v závěru loňského roku zavedla klinika podle Havrlanta dvousměnný provoz mamografu kvůli velkému zájmu pacientek o preventivní vyšetření. Čekací doby dosahovaly až tří měsíců. "Zavedení nové doby ji zkrátilo na týdny," uvedl Havrlant.
Nová zobrazovací metoda stála deset milionů korun. Nemocnice za ní uhradila tři miliony korun, zbytek pokryla dotace ministerstva zdravotnictví.
Měsíčně nyní na klinice podstoupí vyšetření na mamografu asi 1250 žen z celé střední a severní Moravy. Mamografický screening je důležitý pro včasné odhalení karcinomu prsu, podstatně zvyšuje naději na uzdravení. Na toto onemocnění ročně v republice umírá přes 2000 žen. Olomoucká klinika vloni odhalila 41 případů karcinomu prsu. Mamograf tam funguje od roku 2002.
Zdroj: ČTK