ČČK nedoporučuje darování krevní plazmy za peníze
Český červený kříž (ČCK) nedoporučuje lidem, aby dávali krevní plazmu za peníze. Tuto možnost jim nabízí farmaceutická společnost Sanaplasma ve svých centrech v Brně, Zlíně, Ostravě, Olomouci. Za odběr je 500 korun. Podle prezidenta ČČK Marka Jukla odvede nabídka bezplatné dárce transfuzním stanicím a nemocnicím bude chybět krev. Kvůli penězům také mohou někteří lidé zatajit zdravotní potíže. Jednatel společnosti Martin Lukas ale obavy odmítl jako neopodstatněné.
"Placené odběry jsou v rozporu s doporučením EU, aby dárcovství krve bylo bezplatné. Důvodem je bezpečnost pro příjemce. V České republice dává bezplatně krev téměř sto procent dárců a plazmu 85 procent," řekl ČTK Jukl.
"Stejně jako veřejné nemocnice musejí i soukromá centra pro sběr plazmy dodržovat přísné předpisy týkající se bezpečnosti a spolehlivosti dárců," reagoval Lukas. Dárci jsou informováni o důležitosti svého činu, jsou dotazováni na léčebnou minulost a vyšetřeni laboratorně i lékařem před každým odběrem. "Lékařská prohlídka a darování trvá přibližně hodinu," řekl ČTK Lukas.
Z plazmy se získává albumin, který se užívá při vážných zraněních, popáleninách, velkých ztrátách krve a někdy i při chemoterapii. Získávají se z ní také imunoglobuliny, které potřebují pacienti se ztrátou imunity nebo rakovinou. Plazma je rovněž zdrojem faktorů srážlivosti, z nich faktory osm a devět jsou nezbytné pro hemofiliky.
"Bezprostředně po odběru je každá jednotka šokově zamrazena a otestována na známky virů, jako jsou HIV nebo žloutenka," uvádí se na webu společnosti, která má na svoji činnost licenci od Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Obavy ČČK z odlivu dárců se ale už naplňují v místech, kde soukromá centra od loňského podzimu působí. Moravské nemocnice už koncem roku začaly hlásit, že jim ubývají dárci. Pokud nebudou mít krev od bezplatných dárců, nebudou ji moci dávat jako protihodnotu za léky z ní vyrobené. Zásah do zaběhnutého systému dárcovství tak může přijít nemocnice na velké peníze. Pokud by v rámci konkurenčního boje musely nemocnice za odběry také platit a za každý odběr by dostal dárce 250 korun, ročně by je to vyšlo na 100 milionů korun.
Zdroj: ČTK