Přeskočit na obsah

Častá zdřímnutí během dne mohou znamenat náběh na mrtvici

Starší lidé, kteří mají problém zůstat během dne bdělí, čelí čtyřnásobně vyššímu riziku mozkové mrtvice než ti, již problém s neplánovaným zdřímnutím během dne nemají. Na čtvrteční lékařské konferenci v New Orleansu o výsledcích svého výzkumu informovali američtí vědci z Kolumbijské univerzity v New Yorku.

Vedle zvýšeného rizika mozkové mrtvice jsou starší osoby, které bojují s přemáháním spánku v denních hodinách, také náchylnější k infarktům a dalším srdečním a cévním onemocněním, potvrdila podle agentury AP vedoucí vědeckého týmu Bernadette Bodenová-Albalaová. Podle ní jde o první vědeckou analýzu vztahu mezi denním spánkem a kardiovaskulárními chorobami.

Vědci z Kolumbijské univerzity zkoumali 2153 lidí s průměrným věkem 73 let. Během výzkumu nechali pacienty zaznamenávat, jak často usnou při různým denních aktivitách - například při sledování televize, po obědě či v autě. Asi 44 procent ze zkoumaných osob prý běžně neusíná, 47 procent usne občas a devět procent usíná velmi často.

Výsledky studie ukazují, že těm, kteří neplánovanému spánku během dne podlehnou jen občas, hrozí mrtvice 2,6krát častěji, než je průměr. Oproti tomu lidé, pro které jen zdřímnutí během dne častým průvodním jevem, čelí až 4,5krát vyššímu riziku mozkové mrtvice.



Podle Bodenové-Albalaové vědci zatím nevědí, jak přesně denní ospalost souvisí se zvýšeným rizikem mrtvice. Lékaři uvažují i o tom, že by zde mohla existovat souvislost s jednou z poruch spánku - takzvaným syndromem spánkové apnoe (SAS) - při kterém člověk ve spánku na pár vteřin přestane dýchat. Tato porucha postihuje každého dvacátého člověka.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…