Přeskočit na obsah

Část péče o diabetiky by měli převzít praktičtí lékaři

Počet diabetiků v Česku rychle stoupá, ale počet diabetologů mírně klesá. Za posledních šest let vzrostl počet nemocných s cukrovkou na jednoho odborného lékaře o 14 procent. Zatímco v roce 2000 měl specialista na jednoho diabetika v průměru ročně 47 minut, loni už to bylo pouze 41 minut. Přitom optimální by bylo při dodržování doporučených postupů léčby, aby se mu mohl věnovat 77 minut. Novinářům to řekl předseda České diabetologické společnosti a přednosta interní kliniky motolské nemocnice Milan Kvapil.

Na nebezpečí šíření cukrovky a na problémy spojené s její léčbou chtějí upozornit odborníci i pacientské organizace na dnešním veřejném slyšení v Senátu nazvaném Diabetes mellitus - hrozba 3. tisíciletí.

Kvapil je přesvědčen, že je třeba změnit systém diabetologické péče tím, že se do ní zapojí ve větší míře praktičtí lékaři. Česká republika má velkou výhodu v tom, že má síť diabetologických ordinací, které v současné době pokrývají základní potřebu, a má také 15 specializovaných diabetologických center pro léčbu nejkomplikovanějších případů. Počet diabetiků však stoupá. Proto by část péče o diabetiky, jejichž glykémie zatím není příliš vysoká, mohli převzít praktičtí lékaři.

Tito lékaři by měli projít školením a především by měla být jasně definovaná povinnost buď při jakém stavu choroby, nebo po jaké době je třeba pacienty poslat na kontrolu do diabetologické poradny.

Úbytek pacientů by teoreticky mohl snížit příjmy diabetologů. Proto by mělo být přehodnoceno vykazování jejich péče. Specialisté by měli více času na své pacienty a o to lépe by je mohli léčit.

Změny by bylo možné provést do dvou až tří let. Podle Kvapila je myšlence o převedení části péče na praktické lékaře nakloněno jak ministerstvo zdravotnictví, tak ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. Sami praktičtí lékaři s tím v zásadě souhlasí, uvedl Kvapil.

Náklady zdravotních pojišťoven by se při zavedení tohoto systému sice o něco zvýšily, ale dlouhodobě by se jim to vyplatilo. Například proto, že diabetici mají častěji problémy s vysokým tlakem, který většinou léčí praktičtí lékaři. Pokles krevního tlaku se pozitivně projeví při léčbě cukrovky.

V ČR žije 750.000 nemocných s cukrovkou. Zatím se díky dobré péči počet pacientů s komplikacemi zvyšuje pomaleji než počet diabetiků. Přibývá počet diabetiků léčených pro poškození ledvin, pravděpodobně proto, že existuje lepší diagnostika, zvyšuje se i počet nemocných s amputovanou nohou v důsledku cukrovky.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací byla loni většina diabetiků - 84 procent - sledována v diabetologických poradnách a 16 procent bylo v péči praktických lékařů pro dospělé. Na jednu diabetologickou ambulanci v průměrů připadalo 1974 pacientů.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…