Cabrnoch pokládá Rathovu kritiku projektu IZIP za osobní pomstu
Spoluautor projektu internetových zdravotních knížek IZIP, europoslanec Milan Cabrnoch z ODS vnímá útok proti tomuto projektu jako osobní pomstu ministra zdravotnictví Davida Ratha. ČTK to řekl před svým dnešním vystoupení před sněmovní komisí, která prověřuje hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Projekt je pro pojištěnce užitečný a posbíral řadu zahraničních i tuzemských cen, upozornil.
Projekt IZIP, ve kterém figurovali někteří politici ODS, kritizoval ministr Rath, zdál se mu příliš drahý. Podle něj si v minulosti vyžádal asi 300 milionů korun. Rath na něm dokládal údajné napojení ODS na peníze VZP.
Taková obvinění Cabrnoch odmítá. "My můžeme vést osobní války, byť se mi to nelíbí, ale neměli bychom jako nástroj používat systém, který je uznávaný jako skvělý nápad a je referenčním projektem Evropské unie," uvedl europoslanec. Cabrnoch upozornil také na to, že se svým vztahem k projektu nikdy netajil. Dodal, že v době, kdy byl zároveň členem správní rady, o projektu také nikdy nehlasoval a vždy odešel za dveře.
Rath kritizoval VZP také za to, že vybrala společnost IZIP bez výběrového řízení. Podle jeho zastánců nikdo jiný takový projekt nenabízel. Komise dnes vyslechla i Jaroslava Lišku ze společnosti E-Health solution, která údajně nabídla pojišťovně obdobný produkt v červnu 2001. Písemné doklady, že se toto setkání opravdu odehrálo, ale nebyl schopen dnes komisi dát.
Společnost prý nabízela komplikovanější systém, který vedle elektronických karet nabízel i elektronické vzdělávání lékařů a monitoring zdravotního stavu pacientů z domova. Projekt měl být financován z prodeje počítačů lékařům, podrobnosti ale nebyl Liška schopen komisi vysvětlit. S novináři se po svém vystoupení nechtěl již bavit.
Členka komise, poslankyně za ODS, Lucie Talmanová nepovažuje záměr prezentovaný Liškou za konkurenční projekt, který by nabízel obdobné služby. Financování, tak jak jej Liška popsal, označila Talmanová za nerealizovatelné.
Cabrnoch si také nemyslí to, že by za dluh v hospodaření VZP mohlo její vedení. Převážná většina z příčin leží podle něj mimo zdravotní pojišťovnu. "Jsem si naprosto jist, že ke každému předpisu vždycky pojišťovna dodávala dobrou analýzu toho, co to způsobí," upozornil Cabrnoch. V posledních letech podle něj tyto analýzy ministerstvo většinou nebralo v potaz.
S tím souhlasil i výkonný ředitel Svazu zaměstnaneckých pojišťoven Jaromír Gajdáček, kterého dnes komise rovněž vyslýchala. Podle něj měla VZP, vzhledem k počtu pojištěnců, již od počátku nestejné startovací podmínky. "Deficit pojišťovny rostl s vědomím ministerstva, s vědomím vlády a s vědomím Poslanecké sněmovny," konstatoval Gajdáček. Uvalení nucené správy na VZP v loňském roce považuje za účelové, problémy VZP byly známy již dlouho před tím, dodal výkonný ředitel.
Poslanci mají do konce dubna objasnit, jak a proč vznikl dluh VZP a jaký na tom má podíl její vedení. Mají zkontrolovat i to, jak efektivně VZP vynakládala peníze. Hlavní aktéry "sporu o pojišťovnu", Ratha a bývalou ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou, již komise vyslechla. Rath připisuje velkou část odpovědnosti za dluh právě Musílkové. Ve sněmovně v lednu prosadil její odvolání. Musílková ale tvrdí, že ministerské vyhlášky proti plánu VZP stanovovaly vyšší úhrady, než mohla pojišťovna platit. Na rostoucí dluh i jeho příčiny podle ní VZP dlouho upozorňovala.
Zdroj: ČTK