Přeskočit na obsah

Bývalý lékař z ÚVN odmítá, že zneužil data pacientů k padělání

Pražský lékař Libor Urbánek dnes odmítl obvinění, že pomáhal falšovat směnky, i to, že poskytl padělatelům dokumentů údaje zesnulých pacientů Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kde pracoval. Podle něj je obžaloba založena na domněnkách.

Uvedl to dnes u pražského městského soudu, který se začal zabývat jeho částí kauzy falšovaných směnek v celkové hodnotě zhruba šesti milionů korun.

Lékař působil na oddělení ortopedie a traumatologie. Podle obžaloby při výkonu svého povolání v Ústřední vojenské nemocnici v Praze vstoupil do počítačového systému a nahlédl do zdravotní dokumentace osob zemřelých v této nemocnici i do ambulantních účtů pacientů ortopedické ambulance, aby neoprávněně získal jejich osobní údaje.

"Musím obžalobu v celém rozsahu odmítnout, jde o konstrukci založenou na domněnkách," zahájil svoji výpověď Urbánek. Tvrdí, že s údaji pacientů pracoval pouze v souvislosti s léčbou, nebo když zpracovával nemocniční statistiky.

Lékař si také stěžoval na postup policie při vyšetřování. Podle něj se nezabývala jinými možnostmi, jak data o pacientech unikla a zároveň vybrala selektivně důkazy, které svědčí proti němu. Do systému měla přístup řada dalších zaměstnanců nemocnice, pod jeho heslem prý do systému vstupovaly i některé hlavní sestry. Podle Urbánka to bylo třeba v případech, když potřeboval objednat dovoz léků.

Lékař podle spisu postupoval po předchozí dohodě se svým dlouholetým pacientem, i když musel vědět, že je jako zdravotnický pracovník vázán povinností mlčenlivosti. Komplicovi pak podle obžaloby sdělil jména a příjmení nemocných, jejich rodná čísla, adresy, kontakty na blízké osoby a v některých případech i diagnózu. "Nikdy jsem žádné údaje neposkytoval," řekl Urbánek, který nadále pracuje jako lékař u jiného zaměstnavatele.

Proti obžalobě vystoupil i jeho pacient a další obviněný Faras Noori. "Obžaloba se nezakládá na pravdě. Nikdo nikdy nefalšoval směnky," řekl. Předsedkyně Monika Křikavová upozornila, že soud nemá k dispozici originály údajně padělaných směnek, které zmizely. Zřejmě se tím bude muset zabývat policie. "Nikdy žádné falešné směnky ani neexistovaly," reagoval na to Noori.

Další pachatelé podle obžaloby vepsali získané údaje do falešných směnek. Cenné papíry, které zněly na celkem 5,985 milionu korun, následně udali u pražského městského soudu jako pravé. "Já jsem opravdu nevěděl, že nějaké směnky existují," tvrdil Urbánek. Zdůraznil, že pacienti, jejichž údaje byly zneužity, na směnkách vystupují jako poškození, a nikoliv jako dlužníci.

V případu čelí obžalobě čtyři lidé. Kromě Urbánka a Nooriho jde o Jana Jurenku a Marka Zemana. Vinou údajných padělatelů se soud zabývá od loňska. Lékařova kauza byla vyloučena k samostatnému projednání, protože muž byl nemocný. Po jeho dnešní výpovědí soud obě části případu opět spojil a bude pokračovat v rozplétání kauzy v jednom procesu na konci července. V plánu budou dvoudenní výpovědi zhruba 20 svědků a několika soudních znalců.

Vyslechnuti budou mimo jiné policisté a pracovníci nemocnice. "Paní policistka by se měla vyjádřit, proč pracovala jenom s jednou verzí, když verzí k získání materiálů přicházelo od začátku víc. Co se týče zaměstnanců nemocnice, chceme, aby se vyjádřili k tomu, jak se tam pracovalo s přístupem k počítači," řekl ČTK lékařův právník Eduard Bruna.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…