Bylo více závažných případů, hodnotil chřipkovou epidemii hlavní hygienik
Počet nemocných v obou epidemiích byl srovnatelný, onemocnělo kolem milionu lidí. Loni, kdy epidemie nebyla, se úmrtí počítala na jednotky případů, řekl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.
Většinu onemocnění způsobil letos virus A/H1N1, u 88 procent pacientů byl podle Valenty nějaký rizikový faktor, nejčastěji srdce a cév, chronické onemocnění dýchacích cest, cukrovka či rakovina. "Pacienti s nemocemi srdce a cév umírají na chřipku a zápal plic až 52krát častěji než zdraví lidé," varoval.
Hlavní hygienik zdůraznil význam očkování, snižuje podle něj výrazně riziko úmrtí i závažných komplikací. V ČR je očkováno pět procent obyvatel, v rizikových skupinách, což jsou lidé s chronickým onemocněním a senioři, 20 procent. Těmto skupinám hradí očkování zdravotní pojišťovny. Ministerstvo má podle Valenty plán, jak podíl očkovaných lidí zvýšit.
Epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu uvedl, že vysoké počty komplikací mohou souviset právě s nízkou proočkovaností. Řekl, že v době chřipkových epidemií stoupá také celková úmrtnost, což podle něj žádná jiná nemoc nedokáže, jen chřipka. "Je to 1500 až 2000 úmrtí za rok, která lze dát do souvislosti s chřipkou," řekl.
Valenta uvedl, že ČR zapracovala do národního akčního plánu doporučení EU, aby bylo očkováno 75 procent seniorů. Kampaň na podporu očkování se v ČR zaměří také na zdravotníky a sociální pracovníky. Vakcínu by měli nabízet pacientům praktici i specialisté, v nemocnicích by management mohl zařadit očkování personálu k plnění standardů kvality péče.
"Je nutno vysvětlovat, argumentovat vůči antivakcinačním aktivitám. Vakcína má účinnost u zdravých lidí 60 až 70 procent, u chroniků nižší, nicméně není žádná lepší zbraň," řekl Valenta. Argumentoval také ekonomickými dopady - celkové náklady nemoci na jednoho zaměstnance jsou 58.696 korun, samotného pacienta vyjde onemocnění na 4134 korun.
Naďa Myslivcová
ČTK
Zdroj: ČTK