Přeskočit na obsah

Byla vytunelována i nymburská nemocnice?

Když se zjara letošního roku rozproudila kauza zprivatizované brandýské nemocnice, která se náhle ocitla v insolvenci, nymburští radní zpozorněli. Martina Vojtíška, jednoho z hlavních aktérů kauzy, která dopadla krachem brandýského špitálu a milionovými dluhy, totiž dobře znali.

Bývalé zastupitelstvo města pod vedením ODS totiž v roce 2007 pronajalo nymburskou nemocnici právě jemu. Respektive společnosti PP Hospitals, kterou následně Vojtíšek koupil a propojil se svou firmou Medigroup. Smlouva zněla na dvanáct let, z toho prvních pět roků měl být pronájem bezplatný.

Vojtíšek tedy dodnes nemusel zaplatit ani korunu. Místo toho začal rozprodávat části špitálu dalším svým firmám. A v nemocnici nechal dluhy.

Vypadá to na tunel

Nymburští se proto snaží špitál zachránit. Strkají do něho neplánované miliony. Situaci ztěžuje vyšetřování policie a hrozba možné insolvence.

Středočeská kriminálka totiž řeší řadu trestních oznámení na Vojtíška, některá se týkají právě nymburského špitálu. "Když to řeknu lidově, tak v jednom z těch případů, který dozoruju já, jde o tunelování nemocnice v Nymburce," potvrdil časopisu TÝDEN žalobce Petr Jirát ze státního zastupitelství pro Středočeský kraj.

Není divu. Nemocnici hrozila žaloba za nezaplacené krevní deriváty, město ji prý odvrátilo za pět minut dvanáct.

"Řadě dodavatelů chyběly smlouvy, obchody se děly ústní dohodou. Pronajímatel navíc nesplnil slib a nezaplatil pět milionů korun závazku, se kterým nemocnici přebíral," popisuje žalostný stav špitálu nymburský starosta Miloš Petera (ČSSD).

Sanitky na prodej

Z nemocnice navíc začaly mizet lukrativní části.

"Nájemce si zakládal dceřiné společnosti a převáděl na ně vybraný majetek. Bez vědomí zastupitelstva třeba své firmě Transmed prodal sanitky a celou dopravní službu," tvrdí zastupitel za TOP 09 a lékař nemocnice Aleš Omáčka.

Podle smlouvy, kterou Vojtíšek sám se sebou sepsal, spolkl sanity za dva miliony. Chtěl se prý zmocnit i laboratoře, tomu ale město nakonec zabránilo.

"Nemocnice by si za chvíli neměla čím si na sebe vydělat, bylo třeba ji dostat zpět," říká Omáčka.

Jednoduše vypovědět smlouvu ale město nezvládlo. Prý kvůli smlouvám s pojišťovnami, které zněly na Vojtíškovo jméno.

"Nemohli jsme Vojtíška jen tak odstřihnout, museli jsme se s ním dohodnout," vysvětluje další zastupitel, komunista Petr Šmíd.

Město si radši od nájemce špitál koupilo. Dalo soukromníkovi 5,1 milionu, které prý do nemocnice prokazatelně vložil.

Teď jedná také o zpětné koupi sanitek.

"Pan Vojtíšek si ale řekl naprosto neakceptovatelnou cenu, za 66 procent dopravní služby chce patnáct milionů," říká starosta.

Před dvěma lety získal službu sedmkrát levněji. Město už si přitom jednou špitál kupovat muselo – když se ho Středočeský kraj před čtyřmi lety v rámci privatizace zbavoval. Nymburk tehdy zaplatil 87 milionů.

Kdo to na nás ušil?

Jenomže kritika zaznívá i z druhé strany. Nic jsme neudělali, tvrdí Vojtíškův mediální zástupce Tomáš Cikrt, který je zároveň mluvčím brandýské nemocnice. Všechna nařčení odmítá, nymburská radnice prý jen rozehrála politickou povolební hru.

O převodu sanitek do soukromých rukou věděla a posvětila ho. Policejní vyšetřování je podle něho zase jen reakce na "překažený pokus o tunel", o který se prý ale pokusil někdo úplně jiný.

"Účetnictví pana Vojtíška bylo u nymburské i brandýské nemocnice naprosto v pořádku. S prodejem části podniku zastupitelstvo souhlasilo. Odehrál se proto, aby bylo možné obnovovat vozový park. Pro pacienty je přece důležité, že jezdí nové, vybavené sanitky," brání firmu Cikrt.

Dnes požadovaná několikanásobně vyšší cena za dopravní službu sdruženou pod firmu Transmed je podle něho adekvátní – za ta léta prý nabyla na hodnotě.

"Navíc jsme se s městem jasně dohodli, že pokud budou chtít firmu koupit, cenu určí odhadce," doplnil Cikrt.

Podobně "vykonstruované" je podle něho také insolvenční řízení ve špitále v Brandýse nad Labem.

"Majitel se prostě rozhodl nemocnici prodat. Dostal nabídku, která se neodmítá. O tom, že má nemocnice nějaké dluhy, zájemci samozřejmě věděli," říká Cikrt.

Nikdo podle něho nemůže za to, že noví majitelé vedli nemocnici od deseti k pěti a neplatili půlce věřitelů. Právníci ale vidí věc jinak.

"Varoval bych všechny, kdo by chtěli uzavřít s panem Vojtíškem jakýkoli další smluvní vztah," říká třeba právník a bývalý vyšetřovatel hospodářské kriminality Václav Láska a pokračuje: "Jak totiž vyplývá z případu brandýské nemocnice, ve kterém pan Vojtíšek také figuroval a kterým se také zabývá policie, Vojtíšek nejprve naseká skryté dluhy, pak společnost prodá, pohledávky aktivuje a pošle společnost do insolvence."

Nepoučitelný Nymburk

Právník Josef Lžičař upozorňuje na další problém. Ten vznikl v době, kdy Vojtíšek přepsal část majetku ze zadlužené brandýské nemocnice na své další firmy, mezi nimi i na nymburský špitál. To může podle Lžičaře přitáhnout pozornost věřitelů.

"To, že někdo záměrně zmenšuje velikost majetku a neplatí pohledávky, se dá napadnout. Věřitelé čekají, že se z majetku zkrachované firmy uspokojí. Pokud se jim to nenabídne v Brandýse, klidně se mohou vydat i jiným směrem," varuje Lžičař.

Dluhy tak podle něho mohou nakonec zaplatit věřitelům Nymburští ze svých daní.

Ovšem Nymburk se zdá být nepoučitelný. Jak se shodlo několik tamních zastupitelů, do budoucna nemocnici možná znovu pronajmou.

autor: Veronika Rodriguez, Jana Kalinová

TÝDEN

Zdroj: TÝDEN

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…