Přeskočit na obsah

Byl to horor, nic takového jsem ještě nezažil!

Brandýská nemocnice se začala topit v problémech v podstatě bezprostředně poté, kdy se stala soukromým majetkem společnosti PP Hospitals. Začali ji houfně opouštět lékaři i zdravotní sestry kvůli personální politice nového vedení, a nemocnice se tak dostala do velkých nesnází. Aby vůbec nějak pokryla základní chod zařízení, nárazově omezovala péči na nejrůznějších odděleních.

Tento způsob fungování kritizovala jak VZP, tak vedení Středočeského kraje. Naprostým fiaskem pro nemocnici pak skončila namátková kontrola hejtmana MUDr. Davida Ratha. "Na chirurgickém oddělení je nepřijatelná situace, nemocnice není schopna přijímat a ošetřit akutní pacienty. V pracovní době je ošetří, pouze pokud neoperují. Od tří hodin odpoledne do rána nepřijímají akutní případy vůbec," shrnul loni v létě MUDr. Rath svá zjištění.

Obrovské problémy pak toto omezování lékařské péče způsobovalo lékařům středočeské záchranné služby. Vozili do nemocnice pacienty v akutním stavu, ale v nemocnici je často odmítali přijmout s tím, že nemají lůžka nebo personál, který by se pacientovi věnoval. Záchranáře pak čekalo leckdy zdlouhavé vyjednávání a smlouvání s nejbližšími nemocnicemi, zda se pacienta v sanitce ujmou.

"Stávalo se, že posádka sanitky s pacientem musela čekat na příjmu v Brandýse třeba i dvacet minut, než se dostavil lékař. A ta sanitka pak samozřejmě chybí jinde," říká MUDr. Martin Houdek, ředitel Záchranné služby Středočeského kraje.

"Dnes už tam chirurgické pacienty vůbec nevozíme, když zrušili lůžkovou chirurgii. A interna, ta už taky skomírá, žádná sláva," popisuje aktuální situaci doktor Houdek.

Nedostatek personálu pak může vést k podobným situacím, jakou před půl rokem zažil manžel jedné z pacientek. Na svůj zážitek by raději zapomněl. Když doma zkolabovala jeho žena, přivolal záchranku a společně s nimi odjel do nemocnice v Brandýse. Tam ale následovalo handrkování, co s pacientkou.

"Byl to horor, nic takového jsem ještě nezažil. Doktor se choval strašně arogantně a odmítal manželku ošetřit s tím, že na ni nemá čas. Tohle si přece nemůže dovolit. Žena byla napíchaná injekcema, jakž takž ji dali záchranáři do kupy, aby zvládla převoz, a on tam pak na nás řval... prostě hrůza," rozčiluje se ještě dnes pan T. a dodává, že jednání lékaře vyšetřuje policie.

Jak se ukazuje, je budoucnost zdravotnických zařízení, která vlastní či provozuje firma PP Hospitals, dnes operující pod novým názvem Medi-group, mírně řečeno nejistá. Navíc v případě brandýské nemocnice bylo jednou z podmínek privatizace zachování zdravotnické péče stejného rozsahu minimálně po dobu pěti let.

Už dnes - po třech letech - to ale neplatí. Co tedy můžeme očekávat po uplynutí celé lhůty?

Týden, mso

V roce 2007 poslalo bývalé vedení Středočeského kraje pod taktovkou hejtmana Petra Bendla deset krajských nemocnic do privatizace. Všechny nemocnice byly prodány hluboko pod cenou. Za brandýskou nemocnici zaplatila PP Hospitals pouhých 7,5 milionu korun. Získala však majetek, který kupní cenu daleko převyšoval. Část majetku firma okamžitě rozprodala. Po splacení dluhů, které na nemocnici vázly, jí zůstalo přes milion korun. Dá se tedy říci, že středočeská ODS dala PP Hospitals nemocnici zadarmo a Ještě milion korun nádavkem jako bonus. Pochybnou privatizaci Ještě stále prošetřuje Útvar pro odhalování korupce.

Zdroj: Týden

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…