Bulharský prezident omilostnil zdravotníky propuštěné v Libyi
Bulharský prezident Georgi Parvanov dnes udělil milost šestici bulharských zdravotníků, které dnes ráno po osmi letech věznění propustila Libye. Informovala o tom agentura Reuters.
Pět bulharských sester a lékař palestinského původu přiletěli na palubě francouzského letounu do Sofie před 9:00 SELČ.
Do bulharské metropole Sofie přiletělo pět zdravotních sester a lékař na palubě letounu s manželkou francouzského prezidenta Cécilií Sarkozyovou a s evropskou komisařkou pro vnější vztahy Benitou Ferrerovou-Waldnerovou, které v Libyi jednaly o jejich propuštění od neděle.
Pětici sestřiček a lékaře palestinského původu, který se stal v průběhu procesu bulharským občanem, libyjské soudy opakovaně odsoudily k trestu smrti za to, že údajně úmyslně nakazili virem HIV více než 400 dětí. Zdravotníci, věznění už od roku 1999, to popírali. Tresty smrti jim libyjská Nejvyšší soudní rada nedávno změnila na doživotní vězení, když postižené rodiny dostaly odškodné. Do poslední fáze vyjednávání o propuštění zdravotníků se společně s Evropskou komisí intenzivně zapojila Francie. Snažila se přesvědčit vládu Muammara Kaddáfího, aby jako konečné gesto dobré vůle vydala zdravotníky do Bulharska. V čerstvé dohodě s libyjskou vládou, na jejímž základě byli Bulhaři skutečně propuštěni, se podle agentury Reuters Evropská unie zavázala, že pomůže libyjským dětem nakaženým AIDS. Podle nejmenovaného libyjského zdroje blízkého vyjednávání se prý EU s Libyí dohodla také na některých bodech týkajících se vzájemných vztahů. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy již předtím údajně Tripolisu slíbil lékařské vybavení a prý i dohodu o strategickém partnerství mezi oběma státy.
Ještě v pondělí večer se však zdálo, že dohody i přes původní optimismus představitelů EU i Bulharska dosaženo nebude. Bulharský ministr zahraničí Ivajlo Kalfin označil dodatečné podmínky Tripolisu pro vydání vězněné šestice do Bulharska za přehnané a některé dokonce za nepřijatelné. Libye v pondělí vznesla požadavky na úplnou normalizaci vztahů s Evropskou unií. Podle nejmenovaného francouzského diplomata, který se vyjednávání účastnil, však byly překážkou v poslední fázi jednání peníze, a nikoliv diplomatické vztahy.
Fakt, že dialog o propuštění zdravotníků byl velmi těžký, v pondělí potvrdil i Sarkozy, který by měl Libyi navštívit ve středu. Podle agentury AP dnes nejmenovaný libyjský diplomat uvedl, že Sarkozy přislíbil přijet pouze za podmínky, že zdravotníci budou do jeho návštěvy propuštěni.
Vydání zdravotníků už dnes vedle Sarkozyho přivítal též předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Oba politici, kteří dohodli úspěšnou misi Sarkozyové a Ferrerové-Waldnerové v Libyi, zároveň ocenili roli Kataru coby prostředníka při vyjednávání.
Kauza bulharských zdravotníků končí v době, kdy EU a Libye podnikají kroky ke zlepšení vzájemných vztahů. K úplné normalizaci vztahů podle pozorovatelů zbývá vyřešit ještě otázku formálního členství Libye v euro-středomořském partnerství, které sdružuje země Evropské unie a státy ležící u Středozemního moře. Libye má v tomto programu zatím status pozorovatele.
Zdroj: ČTK