Budoucí náměstek v Brně chce vyřešit problém s poliklinikami
Brněnský radní Daniel Rychnovský (KDU-ČSL), který nastoupí v polovině dubna na radnici místo primátorovy náměstkyně Barbory Javorové, chce řešit problém městských poliklinik. Brno má dnes dvě - dětskou v takzvaném Bílém domě na Žerotínově náměstí a polikliniku pro dospělé v Zahradníkově ulici. Obě budovy chátrají, nutná oprava se však léta odkládá. Stovky milionů korun, potřebné na opravu, se nepodaří sehnat najednou a opravovat se proto bude postupně. Přehodnotí se však možná zaměření institucí, řekl dnes ČTK Rychnovský.
Politici a úředníci na brněnském magistrátu už v minulosti zvažovali, jak za provoz obou zařízení ušetřit. Jedna z variant mluvila o tom, že by se budova na Zahradníkově ulici prodala a lékaři odtud odešli do Bílého domu. Rychnovský takovému řešení nefandí. "Je to natolik velká instituce, že je třeba ji udržet a hájit. Má svůj genius loci," řekl radní.
Poliklinika prý také zajišťuje služby, které město po privátních lékařích nemůže žádat a které by velké nemocnice poskytovaly stěží. Vyšetřuje bezdomovce, testuje rizikové skupiny lidí na tuberkulózu a obstarává ohledání mrtvého.
Vedení Brna se však podle Rychnovského bude muset zamyslet, zda dál polikliniku provozovat pouze jako instituci zaměstnávající lékaře, nebo ji zčásti převést na lékařský dům, kde si soukromí specialisté pronajímají ordinace. Na zvážení také je, zda bude i v budoucnu využívat celý komplex budov, který k ní patří. Jedna jeho část byla původně postavena jako poliklinika, ale druhá byla kdysi sídlem zdravotní pojišťovny a nemá tedy pro medicínské praxe nejvhodnější dispozici.
"Budovu bývalé pojišťovny postupně vyklízíme a vracíme městu," řekla dnes ČTK ředitelka polikliniky Kateřina Vomelová. Celou ji však prý poliklinika postrádat nemůže, pokud nemá omezovat služby. Dnes působí v poliklinice na 70 lékařů různých odborností.
Kompletní oprava Polikliniky Zahradníkova by podle několik let staré studie stála asi 350 milionů korun. "Důležitější než čekat na celkovou rekonstrukci je snažit se po drobných krůčcích dělat postupnou obnovu, vymalovat, zlepšit orientační systém, vyměnit v části budovy okna," řekl Rychnovský. Podle něj je výhoda takového postupu v tom, že zařízení může i v době oprav sloužit pacientům. Podle ředitelky jsou opravy za provozu možné, vedení má zpracovaný plán jejich etap. Opravit nyní nejvíc potřebuje topení a některé rozvody vody.
Zdroj: ČTK