Budeme mít na léčení i na lékaře?
Ve zvláštním duchu se nesl středeční seminář „Budeme mít na léčení i na lékaře?“ z cyklu „Dialogem k reformě“ pořádaný občanským sdružením Občan. Odborníci sice našli shodu, ale jen na tom, že české zdravotnictví čeká krizové období. V otázce řešení však měli ke shodě daleko a v jednu chvíli to v sále pěkně vřelo…
Úvodní slovo pronesl předseda LOK MUDr. Martin Engel. Tvrdě kritizoval především ministra práce a sociálních věcí Drábka a jeho návrh na zrušení platových tabulek.
„Ministr Drábek, který šel ve své platotvorbě tak daleko, že chtěl zrušit platové třídy, což je naprosto nenormální v civilizovaném světě. Když jsem o tom jednal s kolegy v zahraničí, tak to vůbec nechápali. Každý z vás pochopí, že osobní hodnocení je něco navíc, motivační složka – ne existenční!“ obul se do plánů vlády Martin Engel.
Dále vypočítal, co by návrh ministra Drábka přinesl lékařům:
„Absolutní čísla usvědčují pana ministra Drábka ze lži – současný plat plus 200 % je 66 tisíc korun. Při stlačení na 19 tisíc korun základu je konečná částka 57 tisíc,“ vypočítal Engel.
Krize přijde
„Pokud se mě zeptáte, zda je zdravotní péče v České republice ohrožena, tak já říkám, že ano. A to už dávno! Proč? Protože proces exodu lékařů, který jsme v polovině roku nastartovali a chceme ho nyní akcelerovat, ten tu probíhá plíživě již léta. Doposud to bylo několik set lékařů ročně, ovšem nyní to číslo výrazně vzroste,“ řekl Engel a dodal:
„Chci říct, že podpora naší akce je poměrně vysoká a očekáváme, že do konce roku ještě dramaticky vzroste. Vláda místo toho, aby s námi jednala hledala řešení, tak nám nabízí zmrzačení našich platů.“
Předseda LOK se přirovnal současnou situaci k vakuu:
„Nyní se pohybujeme v takovém zvláštním vakuu, máme poslední šanci se zdravotnictvím něco udělat a místo toho se vymýšlejí takovéto věci. Důsledkem toho je potom naše akce a její vzrůstající podpora,“ řekl Engel a přidal varování:
„Až v roce 2013 skončí výjimka z novely o přesčasové práci, nastane teprve pořádná krize. Německé nemocnice již o tom vědí a proto jezdí organizovat veletrhy práce pro lékaře. Ale to jsou jen německé! Nemluvím o britských nebo skandinávských, které teprve s hledáním začínají.“
Engel přiznal, že v prvé řadě mu jde o zvýšení množství peněz, které stát dává do zdravotnictví. Současných zhruba sedm procent státního rozpočtu se mu zdá málo. Šéf LOK by si představoval navýšení prostředků o 1,5 procenta a splnění platových požadavků lékařů.
Peníze jsou, jen se jimi plýtvá!
Jinak situaci vidí další z přednášejících – MUDr. Petr Zimmermann, poradce předsedy vlády a místopředseda představenstva Městské nemocnice Plzeň, Privamed a.s. Podle Zimmermanna je ve zdravotnictví peněz dost, jen je potřeba zefektivnit systém.
„Je ohrožena zdravotní péče v České republice? Těžko říci. Jisté je, že v nemocnicích, zejména v okresních, není dobrá personální situace. Příčina? Stále stejná – rozdíl mezi požadavky a omezenými možnostmi. Možnosti dnešního zdravotnictví jsou úžasné – ale nemohou sloužit každému. Je otázkou, jak vtěsnat všechny ty možnosti do omezených prostředků,“ řekl Zimmermann na úvod.
Začít šetřit by se podle něj dalo reorganizací nemocnic:
„Nemocnice z dřívějších dob nabobtnaly a s vývojem medicíny již některé služby nemusí poskytovat. Co se dříve léčilo v nemocnici, s tím nyní posíláme pacienty domů. V žádné nemocnici například dříve nechybělo obrovské dětské lůžkové oddělení - ale co nyní - potřebuje ho ještě? Zavřít však nějaké zbytečné oddělení nebo dokonce nemocnici je dnes velký politický problém, protože to vyvolává velkou společenskou nevoli,“ myslí si Zimmermann a jde ještě dále:
„Chtěl bych také připomenout, že superdrahé moderní přístroje, které jsou v Čechách třeba tři, tak v Rakousku mají jen jeden. Nevím, jestli je představa, že Česká republika bude lépe technologicky vybavena než Rakousko, udržitelná. Přesně tohle všechno se odráží v platech lékařů.“
Přidat peníze do systému podle něj není řešení:
„Nesouhlasím s panem doktorem Engelem, který tvrdí, že sedm procent je málo. Já si naopak myslím, že peněz je v systému dost, chce to jen je efektivně využít. Například ve Velké Británii došlo za vlády Tonyho Blaira k dramatickému nárůstu peněz ve zdravotnictví, ale že by to pacienti nějak pocítili na kvalitě péče se říci nedá,“ říká Zimmermann a navrhuje:
„Jedním z řešení současné situace je podle mě lidem umožnit zaplatit si legálně za zdravotní péči.“
Zimmermann dále dodal, že za nejdůležitější považuje pozitivní přístup:
„Přijde mi, že do jednání jdou všechny strany negativně naladěné a podle toho to také vypadá výsledek,“ řekl a sám se označil za optimistu.
Převlečený socialismus
Náměstek ministra zdravotnictví MUDr. Vladimír Pavelka byl ve své řeči nejstručnější. České zdravotnictví se podle něj neodvratně řítí do krize a je třeba to řešit. Pavelka zdůraznil, že i přes všemožná negativní prohlášení poskytuje české zdravotnictví stále špičkovou péči. Zároveň však dodal, že jde o převlečený socialismus.
„Momentálně žijeme v jakémsi skrytém socialistickém zdravotnictví – jen se spousta věcí jinak jmenuje,“ myslí si Vladimír Pavelka.
Reforma je podle něj neodkladná. Už patnáct let. Posluchače nicméně ujistil, že se na ní celou dobu neustále pracuje.
V otázce co se zdravotnictvím má jasno:
„Jak zaplatit zdravotnictví? Buď přímo ve formě zdravotní daně, nebo se rapidně zvýší DPH. Já jsem pro to, aby se platilo přímo,“ řekl Pavelka.
Pro Mladé lékaře nic nového
Diskuse se zúčastnili i zástupci hnutí Mladých lékařů. Současný systém vzdělávání podle nich ničí české zdravotnictví – lékařům klesá motivace zůstávat v Česku.
Mladí lékaři upozornili i na další problém:
„Erudovaní lékaři ve středních letech, kteří by měli učit mladé lékaře, odcházejí nejen do zahraničí, ale zejména do privátního sektoru ambulantních specialistů - v nemocnicích pak za ně není náhrada. V tom leží obrovské nebezpečí do budoucna,“ sdělil přítomným MUDr. Martin Švestka, zástupce Mladých lékařů a zkritizoval náměstka Pavelku:
„Z vašeho vystoupení mám dojem, že vzdělávání nepřikládáte prioritu a jen doufáte, že se to nějak vyřeší,“ prohlásil MUDr. Švestka a dodal, že přes počáteční zájem se s Mladými lékaři ministerští úředníci nyní nebaví.
Ze strany Vladimíra Pavelky se mu však dostalo ujištění, že v současné době se na úpravě vzdělávání lékařů pilně pracuje a otázku komunikace z jeho strany zdůvodnil nedostatkem času v důsledku pracovního vytížení.
Vyhrocená diskuse
Přístup ministerstva zdravotnictví kritizovala také MUDr. Jana Vedralová, předsedkyně revizní komise ČLK.
„Za patnáct let se na ministerstvu neustále střídají garnitury, které nic nedělají. Jen stále opakují ‚Než něco uděláme, musíme situaci zanalyzovat‘ - a než ji zanalyzují, tak se garnitura změní. A co udělá ta nová? Zase analyzuje!“ bouřila lékařka.
Dále padly stížnosti na přepracovanost lékařů a na narůstající byrokracii. Řešení na tyto problémy ovšem nikdo v sále neměl. Jen Petr Zimmermann se ještě vrátil k otázce požadavků na vyšší platy:
„Není možné, aby měl lékař zároveň velký výdělek a sto procent sociálních jistot. Musíte si vybrat!“ myslí si poradce premiéra.
Mnohem bouřlivější bylo ovšem vystoupení ředitele nemocnice v Jeseníku, ing. Jana Jedličky, který prohlásil:
„Veřejný sektor neúměrně plýtvá a ukazuje se, že efektivní je jen soukromý sektor. Plýtvání, které tu probíhá nemůže takový stát jako Česká republika utáhnout. Proč tu stojí jeden přístroj dvacet milionů, když v jiné zemi ho pořídili za pět? Němečtí výrobci mi řekli, že je pro ně neskutečné, co se na tak malém prostoru jako je Česká republika dá prodat a za jaké ceny!“
Podle ředitele Jedličky lékaři dne málo hájí své zájmy,.“Pokud tolik chtějí vyšší platy, proč nevyjdou demonstrovat před ministerstvo? Když vidíte to plýtvání, tak byste vy první měli na ně upozornit a žádat nápravu!“
Předsedu LOK s tímto názorem rozhodně nesouhlasil. „Já reprezentuji lékaře a nemám na starosti nákupy přístrojů. Bojuju za práva lékařů a za to, aby konečně dostali za svou práci adekvátně zaplaceno. Už za to bojuji dvacet let a začínám toho mít plné zuby! A když se někde někomu bude zdát nákup drahý, tak mám letět na ministerstvo protestovat, protože bydlím kousek od něj? Za ty nákupy může management nemocnic, který ještě nezačal řešit co bude, až lékaři odejdou,“ odpověděl řediteli Engel a dodal:
„Já tu nejsem od nějaké reformy, já chci zaplatit doktory – na reformu jste tu měl člověka, který nezná nic a jakmile uplyne jeho poločas rozpadu, tak ho nahradí jiný, ale v zásadě úplně stejný člověk.“
Seminář však přece jen skončil ve znamení shody: zúčastnění se na závěr shodli na tom, že se blíží krize a jejich názory na to, jak ji řešit, se podstatně liší.
Štěpán Feik, www.tribune.cz
A jaký je váš názor? Bude mít podle vás Česká republika finance na léčení i na lékaře?
Měli by protestující lékaři aktivně upozorňovat na konkrétní případy korupce?
Napište nám. online@tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz