Budějovická nemocnice má manažerku spokojenosti pacientů
Za celkovým vítězstvím Nemocnice České Budějovice v desátém ročníku projektu Nemocnice ČR 2015 je podle jejího generálního ředitele a předsedy představenstva akciové společnosti Břetislava Shona veliký kus práce všech zaměstnanců, od uklízeček po primáře a vedení nemocnice i jejích orgánů.
Žebříček sestavuje organizace HealthCare Institut (HCI), letos hodnotila 156 nemocnic s akutními lůžky.
Shon přikládá celkové vítězství i tomu, že ve vedení jsou lidé, kteří spolu dlouho pracují, management se tedy často nestřídá, což je podle něj důležité z hlediska kontinuity práce. "Jsem přesvědčen, že součástí vítězství je i veliká důvěra nás vedení v primáře a naopak," řekl.
Podle Shona pacient na první pohled nepozná, že je v nejlepší nemocnici. Možná by to poznal až ze srovnání s jinou nemocnicí, ale obecně v Česku je nemocniční péče podle něj na vysoké úrovni a rozdíly mezi nemocnicemi jsou malé. Péče je srovnatelná se západní Evropou.
"Jsem přesvědčen, že kdyby všechna odvětví pracovala na tak vysoké úrovni jako zdravotnictví, je Česko už mnohem dál," uvedl i v reakci na výhrady kritiků, že zdravotnictví je "černá díra", v níž mizejí peníze.
Vedení českobudějovické nemocnice si zakládá na tom, aby pacienti byli spokojeni. "Léta pracujeme na tom, aby se zaměstnanci chovali k pacientům dobře. Sledujeme a řešíme všechny stížnosti na nemocničním intranetu, který zaměstnanci musejí povinně číst, a na ranních sedánkách dostávají informace, na koho jmenovitě byla stížnost," řekl ředitel. Po stížnosti následují sankce, ale stejně tak, jsou-li pochvaly, dozvědí se to všichni na oddělení jmenovitě.
"Manažerka spokojenosti pacientů a zaměstnanců chodí mluví s lidmi a přináší zkušenosti na oddělení. Já osobně prakticky obden chodím na nějaké oddělení a sestřičky si už mezi sebou říkají, že nikdy nevědí, kdy za zády se jim objeví Shon," poznamenal ředitel.
K úspěchu v kategorii finanční zdraví Shon uvedl, že i za tím stojí letitá práce. Vše má svá pravidla, tedy i nákupy přístrojů a materiálu. "Chceme pracovat s nejlepšími výrobky, dávat pacientům nejlepší implantáty do těla, ale není možné, aby v nemocnici bylo na to 20 firem, protože pak se nedá dostat na správné ceny," vysvětlil.
Nemocnice s úspěchem čerpá z fondů EU. Management je považuje za peníze navíc, mimo to, co platí zdravotní pojišťovny, tudíž musí zbýt i na budování. Nemocnice má šestiletý plán restrukturalizace a přestavby, postupuje podle něj už dva roky. "Pracujeme tak, abychom peníze navíc využili na investice. Až skončí tok peněz z EU, my budeme mít přestavěno, postaveno a začneme žít z peněz od zdravotních pojišťoven," shrnul.
Projekt sleduje bezpečnost a spokojenost hospitalizovaných i ambulantních pacientů, zaměstnanců a finanční zdraví nemocnic. Samostatné kategorie mají nemocnice fakultní a ostatní. Budějovická nemocnice zvítězila také v kategorii ostatních v oblasti finančního zdraví.
ČTK
Zdroj: ČTK