Přeskočit na obsah

Bude se Evropská léková agentura stěhovat z Londýna?

Nejvíce britských důchodců žijících v zahraničí je ve Španělsku. Využívají zde výhodného kurzu libry. Zhruba 300 tisíc tamních Britů se podle listu The Guardian Brexitu obává. Stejná volební skupina však doma v Británii zastává pozici odchodu.

Důvodem odmítání Brexitu ze strany britských důchodců ve Španělsku je zdravotní péče, které se Britům ve Španělsku dostává díky Evropskému průkazu pojištěnce. Bez něj by si museli platit soukromou péči, na kterou by mnoho z nich nemělo.

Z kvality péče jsou přitom Britové nadšení. "Omdlel jsem na skútru a probudil se v příkopu," vzpomínal Tony Capwell, prezident klubu pétanque. "Myslel jsem, že mi ránu jen zašijí a pošlou pryč. Nechali si mě týden na testy. Byli skvělí."

Obdobně o místní péči mluví i Allen Bowden. "Každý dostane soukromou místnost. Lékaři jsou výborní a všichni mluví anglicky. Kromě toho jídlo je výtečné. Pořád se mluví o Syřanech, ale jestli Británie vystoupí z Evropy, bude mít okolo dvou miliónů důchodců dožadujících se Národní zdravotní služby. Ta ale nebude tak kvalitní," řekl Bowden.

Ne všichni ale sdílejí tyto pocity. Joanne Rimmerová (52) žije již 10 let v Benalmadéně, kde má Euro bar.
"Je teď tak snadné dostat se do Británie z EU, nepotřebujete vízum, nepotřebujete nic. A všichni tito Rumuni a hlavně státy východní Evropy jsou teď součástí EU. Myslím si, že kvůli tomu bude Británie finančně trpět, protože si mohou jen tak přijít. Vše, co chtějí, jsou dávky," vysvětlila, proč Brexit podporuje.

 

Co by Brexit znamenal pro NHS, sociální péči a osoby se zdravotním postižením?

Podle britského listu The Guardian však svoboda pohybu funguje oběma směry - v britský prospěch. Je to díky přílivu lékařských odborníků z celé EU, díky nim NHS a pečovatelské služby jsou schopny nadále pokračovat v provozu na vysoké úrovni.

Velká Británie je světovým centrem pro zdravotnictví a lékařský výzkum. Do značné míry je to výsledkem výzkumného rozpočtu EU. Británie dostává podstatně více finančních prostředků na výzkum ze strany EU (16 % z celku) než 11 %, které platí. Brexit by měl za následek podstatné snížení ratingu zdravotnického výzkumu ve Velké Británii, prodloužení dob čekání na vývoj nových léčebných postupů a farmaceutických přípravků.

V Londýně sídlí Evropská léková agentura

Jednotný trh EU dává také Británii možnost se stát centrem farmaceutického průmyslu. Centralizovaný systém EU pro licencování nových farmaceutických produktů je založen v Londýně, kde sídlí Evropská léková agentura - EMA. Po Brexitu by to znamenalo přesun do jiné evropské země, přičemž mnohé z britských farmaceutických společností by zřejmě odešly s agenturou.

Svoboda pohybu, ktera umožňuje nejlepším vědcům v Evropě využívat fondů a cestovat za prací do britských výzkumných center by také neměla být diskontována.

Masivní rozpočet Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) hraje obrovskou roli; bylo jím umožněno například znovuzrození města Liverpool. Pozitivní hospodářský vývoj sám o sobě vede ke zlepšení zdravotnictví. V rámci rozpočtu ERDF bylo 5 miliard € výhradně určeno na výdaje na zdravotní služby. Jedním z příkladů je hlavní nemocniční komplex, Altnagelvin v Severním Irsku, který byl postaven s použitím těchto prostředků.

Veřejná zdravotní bezpečnost se v současné době opírá v podstatě o EU. Surveillance a sledování nových rizik infekčních onemocnění je soustředěno do Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí. Odepření přístupu k tomuto centru by Spojené království posunulo v Evropě do nebezpečně exponované pozice.

Rovněž Evropský úřad pro bezpečnost potravin se sídlem v Itálii skýtá důležité záruky týkající se bezpečnosti potravin na britském trhu. Britský potravinářský průmysl si hlasitě stěžuje, že je nucen být v souladu s těmito bezpečnostními opatřeními. "Mohli bychom se opravdu spolehnout na jakoukoliv vládu Spojeného království, že by udržela tyto bezpečnostní standardy tváří v tvář mocnému lobbování potravinářského průmyslu bez podpory EU?" ptá se Guardian.

Řízení ekologických norem je také zodpovědností EU - máme Evropě co děkovat za naše čistší pláže a vysoký ekologický standard našich vod. EU norma pro kvalitu ovzduší v Londýně je nedosažitelná - s negativními dopady na veřejné zdraví. "Naštěstí máme Evropský soudní dvůr, aby kvůli tomu popotahoval britskou vládu a hrozil pokutami," píše Guardian.

 

 

 

Zdroj: Guardian

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…