Bude nadále možné obcházet směrnici EU o přesčasových hodinách?
Odpovídá Mgr. David Řezníček.
Zřejmě máte na mysli tzv. další dohodnutou práce přesčas ve zdravotnictví, která je v současné době možná na základě §93a Zákoníku práce.
Tento paragraf je promítnutím čl. 22 Evropské směrnice 2003/88/ES o některých aspektech pracovní doby. Tato směrnice ve svém čl. 6 stanoví povinnost členských přijmout nezbytná opatření, aby nepřekračovala průměrná délka pracovní doby pro každé období sedmi dnů včetně přesčasů 48 hodin. Současně však směrnice právě v čl. 22 připouší, že za dodržení stanovených podmínek je možné překročení této maximální stanovené pracovní doby. Mezi tyto podmínky patří např. předchozí souhlas pracovníka s výkonem takové práce, povinnost zaměstnavatele vést evidenci pracovníku, kteří tuto přesčasovou práci vykonávají a zajištění, aby žádnému pracovníku ze strany zaměstnavatele nevznikla újma v případě, že výkon takovéto přesčasové práce odmítne. Česká právní úprava respektuje všechny omezující podmínky stanovené v čl. 22 směrnice 2003/88/ES a navíc obsahuje některé další limity.
Přechodná ustanovení zákona č. 294/2008 Sb., kterým byl do Zákoníku práce vložen právě dotyčný §93a stanoví, že dohodnutá práce přesčas ve zdravotnictví může být vykonávána pouze v období ode dne účinnosti tohoto zákona, tj. od 1. října 2008 do 31. prosince 2013. Pokud tedy nedojde v tomto období k legislativní změně, nebude možné po tomto datu tzv. další dohodnutou práci přesčas vykonávat.
Co se týče obcházení maximálního počtu přesčasových hodin prostřednictvím dohody o pracovní činnosti, Zákoník práce v § 13 odst. 4 výslovně stanoví, že zaměstnanec v dalším pracovním poměru nebo na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr u téhož zaměstnavatele nemůže vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. Tuto zásadu Zákoník práce stanoví právě proto, aby nedocházelo k obcházení ustanovení o maximálním počtu hodin přesčasové práce. V této oblasti k žádné změně nedochází. Ani nadále nic nebrání tomu, mít u stejného zaměstnavatele, u kterého zaměstnanec pracuje v pracovním poměru, sjednánu rovněž dohodu o pracovní činnosti, druh práce sjednaný ve smlouvách však musí být odlišný.
www.akreznicek.cz
Zdroj: www.tribune.cz