Brusel zmrazí peníze a proklepne si nemocnice
Ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) čeká nepříjemná návštěva evropských auditorů, kteří zkontrolují, jestli zdejší nemocnice nekupovaly předražené zdravotnické přístroje.
Němeček se stane terčem jejich zájmu hned dvakrát. Jako představitel ministerstva, které rozdělilo nemocnicím na přístroje sedm miliard korun, i jako bývalý ředitel Fakultní nemocnice Ostrava, která na sebe v roce 2009 upozornila nákupem CT přístroje Siemens za 28,4 milionu, tedy za dvojnásobek běžné tržní ceny.
Kontrole Evropské komise bude předcházet dopis, v němž českým úřadům oznámí, že zmrazila proplácení dotací na přístroje z Integrovaného operačního programu (IOP). Dopis dorazí podle informací MF DNES do konce dubna.
"Podle sdělení Evropské komise by se měl dopis týkat zastavení dotací pouze v oblasti, kterou má na starosti Ministerstvo zdravotnictví, tedy při nákupech zdravotnické techniky," potvrdila mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Radka Burketová. Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčí Štěpánky Čechové dopis ještě neobdrželo.
Sedmimiliardovou částku přidělil v roce 2007 Němečkův předchůdce Tomáš Julínek (ODS) na nákup přístrojů pro specializovaná centra. Po miliardě dostali mimo jiné onkologové, traumatologové a kardiologové ve státních nemocnicích.
Julínkovi lidé doporučili nemocnicím, aby nakupovaly přístroje od takzvaných kompletačních firem, které zpravidla počítaly s vysokou marží až 50 procent ceny přístroje. Doporučili také ceny, za které se má nakupovat. Právě podle této rady koupil Němeček ostravským traumatologům drahé CT.
Uvěří auditoři Hegerovi?
Nákupy prověřoval další ministr, Leoš Heger (TOP 09). V roce 2010 objednal audit od společnosti KPMG, který významné předražení vyloučil. "O zdravotnictví se mluví jako o černé díře na peníze. U programu IOP tomu tak nebylo," prohlásil Heger. Bruselská kontrola teď prověří věrohodnost zprávy KPMG.
Bruselští auditoři se však neomezí jen na nákupy z programu IOP, zkontrolují také pět miliard, které se za zdravotnickou techniku utratily v regionálních programech. Hejtmani otevřeli cestu k neprůhledným nákupům tím, že přístroje objednali jako součást stavebních zakázek na modernizaci nemocnic. Tato "metoda" vznikla ve středních Čechách, po obvinění hejtmana Davida Ratha z korupce však byly tamní projekty zrušeny. Auditoři se však mohou s tímto modelem seznámit třeba v nemocnici v Klatovech nebo ve Frýdku-Místku.
Pokud inspektoři potvrdí významné chyby při nákupech, mohou vyměřit sankci 25 procent z utracených peněz, tedy až tři miliardy korun. Bruselská kontrola se inspirovala Studií o korupci ve zdravotnickém sektoru, kterou Evropská komise vydala loni v říjnu. Češi posloužili za příklad toho, jak provize z nákupů drahé techniky financují politické strany.
Zdroj: ČTK