Přeskočit na obsah

Brnu chybí ordinace pro bezdomovce, jediná fungující zanikla

V Brně chybí místo, kam by se svými zdravotními problémy mohli chodit bezdomovci. Jediná ordinace pro lidi bez domova, kterou provozovala Diecézní charita Brno, kvůli nedostatku peněz zanikla. Charita neměla dost peněz ani na své základní služby a zrušila ji, řekla ČTK mluvčí Diana Tuyet-Lan Kosinová.

Nepřítomnost ordinace se charita snaží suplovat pomocí sociálních pracovníků. Postarají se, aby se nemocný před prohlídkou umyl, a k lékaři ho případně doprovodí. Týká se to však zlomku bezdomovců, připustila Kosinová.

Podle mluvčí je mezi lidmi na ulici mnoho takových, kteří se denním i azylovým centrům pro bezdomovce vyhýbají. V případě nemoci se k lékaři vypraví sami.

Ovšem podle zkušenosti lékaře Nemocnice Milosrdných bratří Daniela Rychnovského leckdy přijdou na prohlídku nepřipraveni. Mnozí jsou neumytí, ve špinavém oděvu, mají vši, případně jiné parazity.

"Chybí mezičlánek - nějaká organizace, která by byla schopna se o tyto lidi postarat, dát je do pořádku, co se týká hygieny, aby personál k nim přistupoval stejně, jako ke kterémukoliv jinému pacientovi," uvedl Rychnovský.

Lidé bez domova trpí podle Kosinové nejvíc kožními obtížemi, což je dáno špatnými hygienickým podmínkami, v nichž žijí. V zimě nejsou výjimkou omrzliny. Často mívají zkažené zuby. Riziko nákaz a nemocí citelně roste, pokud se pohybují v komunitě užívající návykové látky.

Jejich stav však může komplikovat i to, že mnozí z bezdomovců trpí psychickými nemocemi. "Bývají třeba agresivní. My už jsme schopni reagovat, máme potřebné školení, ale ve zdravotnictví takové školení nemají," uvedla mluvčí charity.

Podle Rychnovského se s lidmi bez domova potýká i záchranná služba. "Řeší rovněž nemalý problém, když po odvozu podobného pacienta musí například během dvaceti minut uvést vozidlo opět do perfektního hygienického stavu, aby bylo možné převážet například rodičku," uvedl.

Podle Kosinové zůstává zřízení ordinace pro lidi bez domova dlouhodobým záměrem charity. Zda vznikne, bude záležet především na penězích. Problémem není jen vybudovat ordinaci, vybavit ji a sehnat lékaře ochotného tam docházet.

Zřizovatel musí obvykle doplácet i na provoz, protože většina bezdomovců nemá zdravotní pojištění. Pojišťovny tak práci ordinace neproplácejí.


ČTK       Lucie Kučerová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…