Brněnské nemocnice začínají zřizovat oddělení dobrovolníků
Brněnské nemocnice rozšiřují spolupráci s dobrovolníky. U Milosrdných bratří po dvouleté pauze obnovují dobrovolnický program v léčebně dlouhodobě nemocných. Fakultní nemocnice Brno zase zvažuje, že spolupracující dobrovolnické centrum Motýlek včlení do své struktury. ČTK to řekli mluvčí nemocnic.
Podle Kláry Pitlachové z centra Motýlek mohou být dobrovolníci prospěšní pacientům i zdravotníkům. Tím, že se nemocným věnují a povídají si s nimi, ubírají lékařům a sestrám část práce. Objevují se ale i nová místa, kde mohou neplacení zájemci pomoci. "Naši dobrovolníci stávají u automatů na regulační poplatky a radí lidem," řekla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Nesvadbová. Pomáhá to prý hlavně starším lidem, kteří si s technikou ne vždy vědí rady.
Podle statistik, která si vedou dobrovolnická centra, je typickým nemocničním dobrovolníkem studentka vysoké školy. Dobrovolníky se v 91 procentech případů stávají ženy, ve více než dvou třetinách jde o mladé lidi od 15 do 30 let. Další, byť výrazně méně početnou skupinu dobrovolníků tvoří mladí senioři, řekla Pitlachová.
V nemocnicích se práce dobrovolníků osvědčuje. „Naše dosavadní zkušenosti s touto činností nás přesvědčují, že je nutné ji rozvíjet, že je přínosem pro nemocné," uvedla primářka léčebny dlouhodobě nemocných v Nemocnici Milosrdných bratří Blanka Vepřeková. Podle mluvčího Pavla Gejdoše dobrovolníci mohou posílit sebevědomí nemocného a také mu pomoci v návratu do rodinného prostředí.
Milosrdní bratří nyní hledají zájemce o dobrovolnickou práci od 18 let. Budou jednou nebo dvakrát za týden docházet za vybranými nemocnými. Podle Pitlachové se sice blíží září, kdy se k práci přihlásí noví studenti, i tak však je dobrovolníků málo. "Potřebovali bychom víc času na propagování dobrovolnické práce," řekla.
Zdroj: ČTK