Přeskočit na obsah

Britský parlament povolil výzkum smíšených embryí lidí a zvířat

Britský parlament povolil vytváření smíšených embryí lidí a zvířat pro vědecké účely. Podle agentury Reuters to znamená, že Británie si zachová svůj status jednoho ze světových lídrů ve výzkumu kmenových buněk.

Kontroverzní metoda, založená na využití smíšených embryí, je zatím podle agentury DPA povolena pouze ve Spojených státech, Jižní Koreji a Číně. Podle vědců však tato metoda otevírá dveře k úspěšné léčbě těžkých onemocnění, jako je například Parkinsonova choroba.

Britští poslanci se postavili poměrem 336:176 hlasům proti dodatku zákona, který zakazoval experimenty s mezidruhovými embryi. Ta vznikají díky zvláštní klonovací technice, při níž je do do zvířecí buňky vpravena lidská DNA. Ze smíšeného embrya pak vědci odeberou kmenové buňky, z nichž jsou pak schopni vytvořit jakoukoliv jinou buňku libovolného lidského orgánu.

Britský parlament zároveň rozhodl, že takto vytvořená smíšená embrya nikdy nesmějí být implantována žádné lidské bytosti ani zvířeti.

Premiér Gordon Brown podporuje vytváření lidsko-zvířecích hybridů pro vědecké účely, někteří římskokatoličtí členové jeho kabinetu jsou však proti.

Vytváření smíšených buněk je zakázáno například v Austrálii, Francii, Německu a Itálii.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…