Britský ministr zdravotnictví jednal s Julínkem a pak i s Rathem
Občané Evropské unie by měli mít jistotu, že v cizině dostanou stejně kvalitní zdravotní péči jako v domovské zemi a za stejných podmínek úhrady. Na setkání se na tom shodl s resortním kolegou Tomášem Julínkem (ODS) a poté i s jeho stínovým protějškem Davidem Rathem (ČSSD) britský ministr zdravotnictví Alan Johnson. ČTK to řekl mluvčí českého ministerstva Tomáš Cikrt. Johnson se k jednání nevyjádřil.
"Byla to informativní a oficiální schůzka, na níž ministři sdělili postoj k evropské směrnici o přeshraniční spolupráci a na české předsednictví EU," uvedl Cikrt. Dodal, že na pracovním obědě Julínek vysvětlil Johnsonovi také principy své zdravotnické reformy. Johnson si prý Julínkova slova se zájmem vyslechl, nic ale nekomentoval.
Co se týče léčení v zahraničí, je Británie zastáncem předběžného souhlasu instituce, která léčbu platí. V Česku hradí péči zdravotní pojišťovny, v Británii už 60 let funguje Národní zdravotní služba, což je státní zdravotnictví s jedním plátcem péče.
Rath po setkání s Johnsonem novinářům řekl, že on osobně by uvítal, kdyby v příští novele směrnice o zdravotních službách byla část týkající se plateb za péči. "V této chvíli ošetří pacienta v jiném členském státě EU a pak se čeká třeba rok na platbu. Mělo by se to zrychlit, aby platba přišla do 60 dnů. Dlouhé lhůty placení snižují ochotu zdravotnických zařízení ošetřovat osoby z jiných zemí EU," vysvětlil Rath.
Rathův návrh se prý Johnsonovi líbil. Upozornil jen na nutnost ochrany země. Mezi státy jsou rozdíly v systémech zdravotnictví i v cenách péče, což by mohlo vyvolat "zdravotní turistiku".
"Oba ministři se shodli na tom, že Evropa potřebuje spolupráci ve zdravotnictví. Určitě nesměřuje k tomu, že by zasahovala do toho, jaký systém zdravotnictví daná země zvolí. Toto rozhodování má zůstat na národní úrovni," řekl Cikrt.
Dodal, že Julínek informoval britského hosta o prioritách českého předsednictví, Johnson uvítal, že se ČR chce zaměřit na antibiotickou politiku, elektronické zdravotnictví a finanční udržitelnost systému. Celá Evropa řeší, jak zajistit kvalitní péči stárnoucí populaci.
Johnson se nejprve s Julínkem a poté i s Rathem dohodl na výměně informací o zdravotnictví svých zemí. Jsou prý důležité, aby bylo možno zdravotní systémy jednotlivých zemí porovnávat, hodnotit kvalitu napříč Evropou a pak i garantovat lidem kvalitní zdravotní péči.
Rath považuje britské zdravotnictví za jedno z nejlepších na světě. Poté, co Británie zvýšila podíl peněz do zdravotnictví z pěti na sedm procent HDP, výrazně se tam péče zlepšila - zkrátily se neúměrně dlouhé objednací lhůty. Británie chce do roku 2011 zvýšit podíl HDP až na devět procent. "S tím naprosto souhlasím. Shodli jsme se, že pokud někdo chce kvalitní a dostupnou péči, musí na to dát peníze," dodal Rath. V Česku se vydává na zdravotnictví sedm procent HDP.
Zdroj: ČTK