Přeskočit na obsah

Británie chystá rozsáhlé propouštění zdravotníků

České agentury, jež zprostředkovávají práci lékařů v zahraničí, však zatím žádný pokles poptávky po zdravotnících nepociťují… Propouštění je součástí zeštíhlovacího plánu, který má do roku 2014 ušetřit britskému zdravotnictví 20 miliard liber, píše časopis Health Service Journal. Čísla předala britskému ministerstvu zdravotnictví v rámci personálního auditu specializovaná firma McKinsey. Její zpráva uvádí, že zeštíhlování personálu by se mělo dotknout zdravotníků i administrativy. Mc‑ Kinsey doporučuje redukci zdravotníků o konkrétní čísla. V nemocnici, kde pracuje 300 klinických pracovníků, by měli být propuštěni v průměru dva konzultanti, jeden specialista (registrar), deset zdravotních sester, deset zdravotních asistentů, tři nelékaři a osm pracovníků z neklinické části nemocnice.

Zpráva dále doporučuje řadu dalších kroků, k nimž by mělo dojít během následujících šesti měsíců. Patří k nim stop stav na přijímání nových pracovníků do National Health System na další dva roky. K letošnímu říjnu se sníží počet přijímaných studentů na medicínu, aby za pět let nedošlo k převisu nabídky lékařské práce nad poptávkou. V průběhu dalších dvou let se budou Britové snažit zavést do praxe program tzv. včasného odchodu do důchodu, který má motivovat starší lékaře a sestry k odchodu ze zdravotnictví, aby uvolnili prostor mladším „mozkům“.

Z inzerátů na jobserverech je patrné, že zatím poptávka po lékařích v Británii nadále trvá. Z cizích zemí je Británie stále láká – volná místa inzerují státní i soukromá zdravotnická zařízení. Agentury specializované na zprostředkovávání práce lékařů v Británii nadále nabízejí volná místa. Určitá změna v poptávce po lékařích v Británii však patrná je. „Zatímco dříve jsme registrovali poptávku po velmi specializovaných lékařích, kteří mají více než deset let praxe, nyní Britové obsazují pozice konzultantů raději z vlastních řad.

Zahraniční lékaře shánějí spíše na místa méně kvalifikovaná, která odpovídají praxi těsně po atestaci,“ říká pro Medical Tribune Zuzana Matyášová z agentury Optima Recruitment.

 

Úspory v českém zdravotnictví

Šetřit na výdajích bude také české zdravotnictví. V rámci úspor v plánovaném státním rozpočtu by měli mít zaměstnanci státních podniků od nového roku o 4 procenta nižší platy. Jednou z cest je také propuštění administrativního personálu. Ministerstvo zdravotnictví před nedávnem hovořilo o tom, že by mělo dojít k tzv. optimalizaci zdravotnického personálu. „Můžeme udělat kontrolu obsazenosti určitých míst a řešit to individuálně, nikoli plošně,“ uvedl pro MT začátkem října náměstek ministryně pro legislativu a právo Mgr. Martin Plíšek.

Zdravotníků by se však případné propouštění týkat nemělo. „Určitě by šlo spíše o kontrolu vytíženosti provozně‑administrativního personálu,“ říká náměstek.

Ministerstvo zdravotnictví žádné kontroly či audity nezahájilo. Tvrdí, že je plně v kompetenci ředitelů nemocnic, jak čtyřprocentních úspor na platech dosáhnout. Oslovené státem řízené nemocnice potvrzují, že už hledají způsoby, jak v platové sféře ušetřit. Že jde o velmi citlivou záležitost, potvrzuje fakt, že zástupci nemocnic nechtějí o konkrétních obrysech oficiálně mluvit. „Variant, které zvažujeme, je několik; hledáme tu nejpřijatelnější.

Nejjednodušší možností je odečíst z hrubého platu zaměstnanců čtyři procenta. Existují však další možnosti, jež zvažujeme. Můžeme ušetřit na tom, že nebudeme vyplácet odměny, které jsme dosud vždy koncem roku zdravotníkům dávali; nebo že už nebudeme uzavírat s externisty smlouvy, že přikročíme k redukci personálu nebo vyhlásíme stop stav,“ uvedla pro MT mluvčí nemocnice, která si nepřála být jmenována. „Jde zatím jen o spekulace, takže bych o tom nerada hovořila oficiálně,“ uvedla.

Anketa MT mezi nemocnicemi ukázala, že některá zařízení stále vyčkávají, zda nutnost snižovat platy svým zaměstnancům vůbec nastane. „Plán nemocnice na rok 2010 bude mít mnoho položek. Důležitý také bude způsob úhrady výkonů od zdravotních pojišťoven v příštím roce. O úrovni mezd v roce 2010 proběhne vyjednávání s odbory, k prvnímu vyjednávání došlo na začátku listopadu,“ odpovídá Ing. Rudolf Horák, ekonomický náměstek Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené