Přeskočit na obsah

Břeclav se chystá na léčbu Rakušanů

Břeclav, Znojmo/Rozplétání houštin paragrafů a sepisování návodů na to, jak se domluvit s protějšky i pacienty, čeká v následujících třiceti měsících jihomoravské a dolnorakouské zdravotnické experty. V dolnorakouském hraničním městě Laa an der Thaya se v tomto týdnu sešli na prvním pracovním zasedání v rámci nového projektu Zdraví - Gesundheit.

"Náš společný projekt byl před měsícem definitivně schválen, teď jsme se pustili už do konkrétní práce. Naše úsilí bude mít tři hlavní oblasti v přeshraniční spolupráci nemocnic, problémy záchranné služby a sdílení a výměny zdravotnických informací," uvedla vedoucí projektu za rakouskou stranu Elke Ledl.

Experti z obou zemí budou například zjišťovat, ve kterých oborech si nemocnice v Břeclavi, Hollabrunu, Mistelbachu a Znojmě mohou nejlépe vyjít vstříc a spolupracovat. Zabývat se budou také zejména legislativními komplikacemi s výjezdy posádek záchranné služby na druhou stranu hranice.

Další odborníci budou ladit výměnu či sdílení statistických dat a epidemiologických informací. "Po otevření fyzických hranic před dvaceti lety musíme nyní pracovat na odstranění překážek legislativních, ale zejména na prolamování bariér v našich hlavách," řekl jihomoravský krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý z Břeclavi.

Rakušané chtějí v rámci projektu například vymezit okolnosti a oblasti, kdy a kam by mohli vyjíždět dolnorakouští záchranáři na Moravu a jihomoravští zase naopak do Weinviertelu. "Mohlo by jít například o případy, kdy by měl rakouský turista úraz poblíž hranice nebo naopak. Podle závažnosti jeho zranění by ho pak sanitka odvezla buď do nejbližší nemocnice, nebo do zařízení na jeho straně hranice, pokud by šlo třeba o jednodušší zlomeninu," vysvětloval dolnorakouský zemský poslanec Karl Wilfing.

Břeclavskou nemocnici v Laa an der Thaya zastupovala ředitelka Janka Bambasová a její náměstkyně Olga Měšťánková. "Cílem projektu je v první fázi zmapovat možnosti spolupráce mezi lůžkovými zařízeními na obou stranách hranice, určení kvalitativní úrovně péče a možností účtování. Projekt bude trvat tři roky a pracovní skupiny se budou scházet nejméně dvakrát ročně," sdělila Bambasová. Jak prozradila, konkrétně v Břeclavi už se připravují kurzy němčiny pro pracovníky nemocnice.

Podle Ryšavého je ale zatím o léčení Rakušanů v břeclavské nemocnici předčasné hovořit. "Nejprve musíme zjistit, co brání tomu, aby se pacienti z jedné či druhé příhraniční oblasti mohli léčit na opačné straně. Výstup může být takový, že by pacienti mohli čerpat akutní i cílenou péči na druhé straně hranice. Například pokud se ukáže, že by břeclavská nemocnice mohla nabídnout odbornost, která v rakouském příhraničí nemá takové zastoupení," přiblížil konkrétní příklad možné léčby rakouských pacientů v Břeclavi.

Regionální deníky, Martin Moštěk, Michal Šupálek

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…