Přeskočit na obsah

Bratislavští lékaři stávkují

Zdravotníci z bratislavské fakultní nemocnice, která sdružuje čtyři zdravotnická zařízení ve slovenském hlavním městě, vstoupili včera v 15:30 do stávky a ošetřují jen naléhavé případy. Žádají zvýšení platů o 25 procent, více peněz pro resort zdravotnictví a zastavení transformace nemocnic na akciové společnosti, s níž počítá reformní plán ministra zdravotnictví Rudolfa Zajace. Ministerstvo zdravotnictví stávkující varovalo před trestněprávní zodpovědností.

"Ne všichni účastníci (stávky) si zřejmě uvědomují pracovněprávní i možné trestněprávní důsledky," reagoval na vyhlášení stávky mluvčí ministerstva Karol Farkašovský. Ministerstvo považuje stávku za "divokou", neboť není vyhlášena podle zákona o kolektivním vyjednávání.

Stávkující i vedení nemocnice tvrdí, že zdraví pacientů přerušení práce neohrozí. Nemocnice poskytne péči v takovém rozsahu, jak to požaduje ústava, řekl ředitel bratislavské nemocnice Valerián Potičný.

Představitelé vlády prohlašují, že na splnění požadavků nejsou prostředky, a považují stávku za nevhodné řešení při vyjednávání o výši mezd. Premiér Mikuláš Dzurinda se při dnešní návštěvě nemocnice v Bardejově ke stávce nechtěl vyjadřovat. Zdravotníkům pouze vzkázal, že musejí tvrdé dopady reformy překonat.

Vyhlášení stávky podpořilo v konferenčním sále petržalské nemocnice několik stovek lékařů a zdravotních sester. Jen v Petržalce se do stávky podle organizátorů zapojilo přibližně 80 procent z tisícovky zaměstnanců.

"Naše práce není dostatečně ohodnocená a místo péče o pacienty musíme vysvětlovat zdravotním pojišťovnám, proč jsme překročili určité limity," řekl na setkání jeden z lékařů Tibor Barta. Podle Juraje Čierného ze stávkového výboru se pokoušel protestům zabránit ředitel Potičný, který na začátek stávky svolal pracovní poradu.

Podporu svým slovenským kolegům "při jejich snaze o důstojné ohodnocení náročné a odpovědné lékařské práce" vyjádřilo i předsednictvo Českého odborového klubu-Svazu českých lékařů (LOK-SČL).

"Jejich protest je důkazem toho, jaké katastrofální důsledky mají neověřené experimenty v systému poskytování zdravotní péče," napsal ve svém stanovisku LOK-SČL a upozornil, že i jeho členové "jsou na pracovištích konfrontováni se zkušenostmi slovenských kolegů, kteří po zavedení reformy zdravotnictví ve zvýšené míře hledají uplatnění v České republice".

V následujících dnech by měli začít stávkovat i zdravotníci z nemocnic v dalších slovenských městech, například v Prešově, Banské Bystrici, Trenčíně a Nitře.

Zdravotníci budou po dobu stávky pacientům poskytovat jen základní péči. Stávka, která je vyhlášena bez časového omezení, je pokračováním série letošních protestů lékařů a zdravotních sester, které začaly v polovině ledna v Prešově.

Loni dostávali zdravotníci podle statistického úřadu hrubou mzdu v průměru 13.946 slovenských korun, zatímco průměr v národním hospodářství byl 17.274 korun.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…