Přeskočit na obsah

Brandýská nemocnice se možná přemění v LDN

Z jednání se zástupci krajské pobočky VZP ale vyplynulo, že by v nemocnici mohla být v plném rozsahu provozována ambulance, interna a lůžka následné péče, sdělila Markéta Vítková z tiskového oddělení krajského úřadu.

Brandýská nemocnice dočasně omezila poskytované služby. Nepřijímá pacienty na chirurgickém, gynekologicko-porodnickém a dětském oddělení. Vedení zařízení tento krok zdůvodnilo tím, že VZP dlouhodobě krátí platby za lékařskou péči. Podle mluvčího VZP Jiřího Roda tím pojišťovna kompenzuje přeplatek z let 2009 a 2010.

Kraj chce podle Řiháka lidem z Brandýsa a okolí nabídnout zdravotnickou péči ve svých zařízeních. Zároveň chce jednat o budoucnosti nemocnice. "Pokusíme se s vlastníkem nemocnice vyjednat podmínky vhodnějšího využití lůžkové kapacity nemocnice, například pro potřeby domova seniorů či jiného sociálního zařízení," uvedl hejtman.

Krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM) o takové možnosti zatím neslyšela, ale nebránila by se jí, byť se přiklání k variantě udržet v Brandýse zdravotnickou péči. "Já jsem si představovala, že v Brandýse by měly být zachovány minimálně ambulance, případně jednodenní chirurgie, aby základní ošetření obyvatelé Brandýsa a okolí měli v místě," řekla.

Dále by byla pro poskytování rehabilitace nebo zachování lůžek následné péče. "Ale jestliže pan hejtman má jinou myšlenku a pokud by na to majitel přistoupil, i to by bylo možné," dodala.

Hejtman odpoledne po schůzce se zástupci VZP své původní vyjádření upravil. "Co se týče možnosti jiného využití lůžkové kapacity nemocnice v Brandýse nad Labem, pak jsme ochotni vést o tomto jednání, ale samozřejmě až v době, kdy bude jisté, jakým způsobem se nemocnice s pojišťovnami dohodne," uvedl.

Situací v Brandýse se opět zabýval Senát, za nemocnici se ale nepostavil. Neschválil návrh svého petičního výboru, podle něhož by doporučil zdravotním pojišťovnám další financování péče na všech čtyřech odděleních nemocnice. K přijetí usnesení chyběly dva hlasy - nepodpořili ho ani někteří sociální demokraté, kteří mají v horní komoře většinu.

Jednatel vlastnické firmy Petr Švikovský i nový ředitel VZP Zdeněk Kabátek uvedli, že se o budoucnosti nemocnice bude jednat. "Existuje určitý obrys dohody, která povede k tomu, že nemocnice bude zachována ve struktuře oborů, které odpovídají záměrům VZP," řekl Kabátek. Péče podle něho bude směřována na interní obory, následnou péči a "plné spektrum ambulantních oborů".

Soukromou nemocnici provozuje společnost PP Hospitals a má k dispozici 168 lůžek. Zařízení se potýkalo s dluhy a čelilo insolvenčnímu návrhu, který ale zrušil Krajský soud v Praze. Policie v souvislosti s hospodařením nemocnice prověřuje několik trestních oznámení.

ČTK

Jan Kholl

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…