Bonusy zůstanou, návštěvy firem v ordinacích také
Poslanecká sněmovna projednává pozměněný návrh zákona o regulaci reklamy, který by se měl dotknout také každodenního provozu lékařských ordinací a lékáren. Ministerstvo zdravotnictví z některých svých návrhů ustoupilo. Bonusy v lékárnách mají zůstat nadále legální, stejně jako návštěvy farmaceutických firem u lékařů v jejich ordinační době.
Tento týden projednávala Poslanecká sněmovna návrh zákona o regulaci reklamy. Zabývala se pozměněnou verzí, ke které došel na začátku května zdravotní výbor Sněmovny. „Poslanecká sněmovna tento týden projednala novelu ve druhém čtení. Očekáváme, že ke třetímu čtení dojde nejspíše v průběhu června,“ uvedl pro MT náměstek pro legislativu Martin Plíšek. Ministerstvo zdravotnictví, které návrh novely předložilo, chtělo novou legislativou „vytvořit účinnější mechanismy pro snížení prostoru pro korupci a neetická jednání v oblasti zdravotnictví a speciálně na úseku reklamy na humánní léčivé přípravky a pro potírání korupčního a neetického jednání ve všech jeho formách a projevech na tomto úseku.“
Nová legislativa má podle MZ řešit situace, kdy lékař či lékárník preferuje z okruhu možných indikovaných léčivých přípravků ten, z jehož preference má finanční či jiný přínos. Takové jednání je podle předkladatele zákona nepřípustné, protože vede k ovlivnění přirozené soutěže mezi léčivými přípravky. Lékař či lékárník je kvůli osobnímu zisku motivován k výběru konkrétního léčivého přípravku. „Dochází tak ve svých důsledcích k nenaplnění či výraznému pokřivení poskytování optimální zdravotní péče a v neposlední řadě i mnohdy k neekonomickému vydávání prostředků z veřejného zdravotního pojištění. Předložený návrh novely zákona proto výslovně stanoví formy takového shora popsaného jednání, které se zakazuje, a stanoví za ně sankci,“ píší autoři navrhované legislativy.
Bonusy v lékárnách
Ministerstvo zdravotnictví například chtělo, aby bylo napříště již nepřípustné nabízet pacientům v lékárnách bonusy na spotřebu jakýchkoli humánních přípravků, včetně doplňků stravy. „Jakékoli nabídky, jejichž podstatou je kupříkladu poskytnutí probiotik nebo vitaminů k balení antibiotik zdarma, je formou reklamy – pobídky, jejímž účelem je podpořit uskutečnění výdeje konkrétních léčivých přípravků. V tomto ohledu se jedná o reklamu směřující vůči široké veřejnosti, která je v případě léčivých přípravků vydávaných na lékařský předpis nepřípustná,“ vysvětlilo svůj návrh ministerstvo zdravotnictví v původní důvodové zprávě. Zdravotní výbor Poslanecké sněmovny však s touto úpravou nesouhlasil. Ministerstvo po diskusi s poslanci tento návrh stáhlo. Bonusy v lékárnách proto zůstanou.
„Souhlasili jsme s kompromisním zněním a rozhodli se pro zachování současného právního stavu,“ uvedl náměstek MZ pro legislativu Martin Plíšek. MZ si podle svých slov uvědomilo, že bonusy jsou legální a přirozenou součástí hospodářské soutěže, stejně se vyjádřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zákaz bonusů by podle ministerstva mohl vést k soudním sporům a arbitrážím, byl by to zásah do svobodné hospodářské soutěže. Dotklo by se to i pacientů, kteří tak získávají výhody ve své lékárně.
Sankce za nespolupráci
Nově formulovaný zákon má odstranit některé možnosti obcházení zákona a zavést sankce za jeho nedodržení. V současnosti například lékaři či lékárníci nemají ze zákona povinnost pod hrozbou uložení sankce vyhovovat dotazům a dožádáním příslušného dozorového orgánu. „Kvůli tomu zůstává řada protiprávních jednání neodhalena nebo je nelze prokázat,“ napsalo MZ v důvodové zprávě. Dnes hrozí lékařům, kteří odmítají podávat vysvětlení, maximální výše sankce – 5 000 korun. Tato sankce je podle navrhovatelů příliš nízká, novela má její výši upravit.
Firma nesmí omezit lékaře v poskytování služeb
Dalším bodem novely je otázka návštěv zástupců farmaceutických firem u lékařů. Ministerstvo navrhovalo, aby obchodní zástupce nesměl uskutečňovat návštěvy u lékařů v jejich ordinační době. Zdravotní výbor s tímto návrhem nesouhlasil, došlo proto ke kompromisu. Aktuální návrh novely tak stanoví, že „návštěva zástupce nesmí omezit lékaře v poskytování zdravotních služeb“. Původní návrh ministerstva zakázat návštěvy „reprezentantů“ v ordinačních hodinách vyvolal nevoli zástupců firem už při samotném vzniku návrhu. „Pokud by průmysl čekal, až se dostanou novinky do kurikula postgraduálního nebo pregraduálního vzdělávání, uběhne půl generace,“ uvedl pro Medical Tribune prezident sdružení CzechMed Miroslav Palát. Za ilegální a postižitelnou aktivitu ale Palát považuje ovlivňování na základě protihodnoty. „Praktikám typu ‚pokud budete předepisovat, tak pojedete na výlet nebo dostanete provizi‘ mají seriózní zástupci výrobců zájem zamezit a odsuzují je,“ uvedl Palát.
Vymýtit firmy z ordinací lékařů během jejich pracovní doby nechce pochopitelně ani samotný farmaceutický průmysl. „Zcela neopodstatněně mají být regulovány pouze návštěvy obchodních zástupců směřujících k propagaci léčiv, zatímco ostatní výrobky, které dosud byly a budou předmětem návštěv obchodních zástupců, např. doplňky stravy či zdravotnické prostředky, zcela opomíjí,“ upozornili již před časem zástupci České asociace farmaceutických firem (ČAFF). Novela zákona také počítá s omezením sponzoringu kongresové turistiky. Stanoví, že účastníkům lze hradit jen zdůvodnitelné výdaje – na dopravu, stravu, ubytování a registraci. Zakazuje předepisovat a vydávat léky na recept v souvislosti s reklamními pobídkami. Nová legislativa dále zakazuje loterie, spotřební soutěže na léčiva a zařazuje nově dohled lékového ústavu na potraviny pro zvláštní lékařské účely. Za porušení zákona hrozí pokuta až 15 milionů korun.
Text pozměněné verze zákona zatím není dostupný. „Schválený zákon ve znění pozměňovacích návrhů se vyhotovuje v Poslanecké sněmovně až po jeho schválení ve třetím čtení,“ uvedl náměstek Martin Plíšek.
Zdroj: Medical Tribune