Boj proti kouření by mohl být doménou sester
Jednou z oblastí, kde by sestry prokazatelně mohly zachraňovat tisíce životů, je prevence kouření a léčba závislosti na tabáku. Mnohdy je však ani nenapadne, že by něco takového mohlo být jejich cílem. Posílit roli sester v této oblasti a dodat jim potřebné informace i sebevědomí bylo záměrem pilotní konference, která proběhla 23. června v pražském hotelu Sheraton. Pořádala ji Mezinárodní společnost sester v onkologické péči – International Society of Nurses in Cancer Care – ve spolupráci s Onkologickou sekcí České asociace sester a Společností pro léčbu závislosti na tabáku.
Akce se zúčastnilo také patnáct sester, které by později měly působit na svých pracovištích jako iniciátorky soustředěného přístupu ke kouření. Jako lektorky zde působily členky sesterské sekce Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku. Ty už za sebou mají velký kus práce – proškolily několik set kolegyň (první takový kurs uspořádaly už v roce 2007), vypracovaly doporučené postupy, jsou aktivní i mezinárodně. „Podle mého názoru je prevence kouření i léčba této závislosti přesně polem, jež by mělo patřit sestrám. Jde zde především o edukaci – lékař nikdy nebude mít dost času, aby nemocnému vše trpělivě a opakovaně vysvětlil. Samozřejmě sestra musí být pro danou problematiku vyškolená, což však platí i pro lékaře. Pokud jde o závislost na tabáku, tak sestra může poskytnout úplně stejnou intervenci jako lékař, jen nemůže předepsat vareniklin,“ uvádí Kateřina Malá. „To, co v této oblasti české sestry dokázaly, je obdivuhodné, mohou sloužit jako modelový příklad pro ostatní země,“ řekla s uznáním předsedkyně ISNCC Sarah McCarthyová.
Jedním z důvodů, proč se zatím jen menšina sester snaží ovlivnit zdraví pacientů i tímto způsobem, je vlastní postoj ke kuřáctví – bohužel platí, že prevalence kouření je mezi českými sestrami vyšší než v běžné populaci – kouří jich kolem 40 % (přitom v ČR kouří 22 % žen). Je prokázáno, že zdravotníci, kteří kouří, méně intervenují u kuřáků. „V USA došlo v posledních letech k významnému snížení prevalence kouření mezi sestrami, stále více nemocnic přechází na plně nekuřáckou politiku. I zde vidíme významnou souvislost se vzděláním – sestry s magisterským a doktorským titulem kouří nejméně,“ uvedla v této souvislosti Sarah McCarthyová.
Pilotní konference v hotelu Sheraton předchází mnohem větší akci. V září 2012 by se v pražském hotelu Hilton mělo konat zasedání ISNCC – to se koná jednou za dva roky a volba Prahy není náhodná. „Chtěli jsme tentokrát kongres pořádat ve střední nebo východní Evropě. Prahu jsme zvolili i proto, že zde mám kontakty na lokální sesterské organizace a iniciativy, od nichž si slibujeme, že také jednání obohatí,“ dodává S. McCarthyová.
Zdroj: Medical Tribune