Bohnická léčebna má mnoho plánů, prvním je oprava pavilonů
Psychiatrická léčebna v pražských Bohnicích vstoupila do 100. roku existence s velkými plány do budoucna. Prioritou je podle ředitele Ivana Davida rekonstrukce budov, první přijde na řadu dětský pavilon. Dalším záměrem je zřízení jednotky intenzivní péče na interním oddělení a zavedení počítačové tomografie. Léčebna zvažuje také vznik nového protialkoholního oddělení pro ženy a ústavu sociální péče pro dlouhodobě léčené pacienty. David své záměry představil novinářům.
Mezi prioritní cíle léčebny naopak nepatří okamžité obnovení nepřetržitého provozu Centra krizové intervence (CKI), o kterém dnes na jiné tiskové konferenci mluvil primátor Pavel Bém. Léčebna v červnu zrušila noční provoz centra a všech jeho osm lůžek. Provoz byl prý ztrátový a kapacita nevyužitá. Linka důvěry je nicméně stále v provozu, i když jen osm hodin denně. Ambulance byla rozšířena a v provozu je i stacionář.
V roce 2006 způsobilo CKI léčebně ztrátu 3,5 milionu korun. Po omezení provozu centra klesla ztráta ve druhé polovině loňského roku na 100.000 korun. David řekl, že léčebna bude krizové centrum provozovat v plném rozsahu, pokud to někdo zaplatí. V jiných zemích prý podobné služby hradí město. Magistrát oznámil, že Centrum krizové intervence podpoří částkou 1,5 milionu korun ročně. "Nic o tom nevím, nikdo se mnou nic nekonzultoval," řekl David.
Léčebna v roce 2007 hospodařila vyrovnaně, příjmy o šest milionů korun převýšily ztráty v celkové výši 620,8 milionu korun. Podle Davida se vyrovnaného rozpočtu podařilo dosáhnout jen za cenu odsunutí nutných oprav pavilonů a omezení ztrátových služeb.
Vedle rekonstrukce budov a zřízení jednotky intenzivní péče je prioritou léčebny přejít na zcela bezpapírovou dokumentaci. Léčebna chce také podle zahraničních vzorů oslovit takzvané důvěrníky pacientů. Jsou to bývalí pacienti, kteří by mohli pomáhat například při resocializaci současných pacientů. Léčebna se chce nově zaměřit také na to, aby se pacienti naučili starat sami o sebe, například si vařit, uklízet, prát a podobně. Léčebna plánuje také podporovat systematickou výzkumnou činnost.
Cílem do budoucna je podle Davida destigmatizovat psychiatrii. V lednu léčebna zahájila sérii psychiatrických přednášek pro veřejnost. Dále pořádá literární soutěž, hudebně divadelní festival Mezi ploty a filmový festival Psychofilm.
Loni měla léčebna 1331 lůžek ve 36 lůžkových odděleních, evidovala celkem 6212 hospitalizací. Psychiatrická léčebna v Bohnicích zaměstnává 1050 pracovníků, z toho mimo jiné 101 lékařů, 438 zdravotních sester a 343 dalších zdravotnických a rehabilitačních pracovníků.
Zdroj: ČTK